Hudba rozvíjí myšlení

od Lucie Cermanová
0 komentář
děti hrají a zpívají

Umění podporuje činnost pravé mozkové hemisféry. V našem školním systému pak děti rozvíjí především levou hemisféru. Pro lidský vývoj a správné fungování těla je však zapotřebí, aby byly obě hemisféry v rovnováze.

Věnovat se hudbě neznamená jen krásný a ušlechtilý koníček, ale i rozvoj v mnoha oblastech lidského života. Nejenže si rozvinete emoční inteligenci a kreativitu, stejně jako je tomu i v jiných oborech umění, ale i posílíte paměť, schopnost učení a abstraktní uvažování. Cvičením hry na hudební nástroj si hráč pracuje i na zesílení výdrže a na schopnosti koncentrace. Ne výjimečně přicházejí i chvíle, kdy se cvičit zkrátka nechce. Právě tyto momenty překlenutí nechuti a následného pokračování podporují vytrvalost a schopnost nevzdávat věci při drobném problému. Soustředit se na hraní skladby a prožívání emocí jsou další velmi důležité faktory při vývoji osobnosti.

Jak říkal Pythagoras: „Hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme.”

Je dokázáno, že lidé s rozvinutým hudebním sluchem jsou úspěšnější při učení cizích jazyků a dokonce si zlepšují i analytické schopnosti, které se využijí třeba v případě matematiky.

Ale hraní na hudební nástroj a hudba jako taková má i vliv na fyzické tělo. Zlepšuje koordinaci, zmírňuje svalové napětí. Nezanedbatelnými účinky se projevuje na dýchání, srdeční frekvenci, tepu a krevním tlaku.

Poslech hudby vytváří emoce, probouzí smysly a vyvolává někdy až obrovské pocity štěstí. Vědci přišli i na to, že zvuky a hudba mají příznivé účinky na imunitní systém, kdy je tělo schopné lépe odolávat nemocem. Tělní tekutiny řádně cirkulují a systém je harmonický.

Často má hudební aktivita vliv i na zvýšení sebedůvěry a sebeprosazování, když žák dokáže sám zahrát nějakou skladbu a případně se občas podílí na nějakém vystoupení, ať už sám nebo ve skupince dalších hráčů.

Mohlo by se vám také líbit: