I při bezlepkové dietě lze vařit chutně

od Helena Syslová
0 komentář

Byla u vašeho potomka zjištěna celiakie, má nařízenou bezlepkovou dietu a vy máte pocit, že doporučená strava podle bezlepkové diety nebude vašemu dítěti chutnat? Přijde vám tato dieta náročná na suroviny, přípravu a výsledek neodpovídá vynaloženému úsilí? Pak přistupte k bezlepkové dietě jinak. Nenakupujte hotové bezlepkové výrobky, polotovary nebo směsi a zaměřte se přirozené suroviny, které lepek neobsahují, a navíc budete přesně znát složení připravovaných pokrmů. Také můžete ušetřit značnou částku peněz, protože v obchodech nabízené bezlepkové potraviny nebývají levné.

Problémy dítěte s celiakií se týkají celé rodiny

Diagnostika celiakie nezasahuje jen postižené dítě, ale celou rodinu. Dietu je nutno přísně dodržovat, stravování v rodině se může stát problémem, když by se jeden ze členů rodiny měl stravovat jinak. Je potřeba vařit více jídel a postižený může požadovat stejné jídlo jako ostatní, protože to dietní mu nechutná. Pokud by se vám nepodařilo připravit dítěti přitažlivý jídelníček, nebude malý pacient jíst dostatečně a bude mít příznaky onemocnění i nadále. Dítě vyžadující bezlepkovou dietu má ztížené trávení, bývá pobledlé a hubené a rychle a často se unaví. Jestliže však bezvýhradně dodržuje předepsaná pravidla, nemá skoro žádné problémy. Řešením se může stát příprava pokrmů ze surovin, které jsou přirozeně bezlepkové.

shutterstock_125305787

Přirozeně bezlepkových potravin je hodně

V případě přirozeně bezlepkových potravin je z čeho vybírat a lze je dobře kombinovat. Tento způsob je také levnější. Podaří-li se vám vytvořit nejen chutná, ale i vizuálně přitažlivá jídla, může si je oblíbit celá rodina a není pak potřeba připravovat více jídel.

K přirozeně bezlepkovým potravinám patří například kukuřice, rýže, brambory, luštěniny, jáhly, pohanka, ořechy, ovoce, amarant, batáty, maso, ryby, vejce a další. Je potřeba vyhnout se potravinám s lepkem, a to i těm s nižším obsahem lepku. Do této skupiny se počítají výrobky obsahující pšenici, žito, ječmen a oves. Lepek je potřeba sledovat i v uzeninách, mléčných a cukrářských výrobcích, koření a instantních potravinách. Pro bezlepkové potraviny také zvolte vhodné úložné prostory, kdy by byly uložené přesně podle pokynů výrobců.

Ulehčete dítěti přechod na bezlepkovou dietu

Zavedení diety může být zcela bez problémů. Některé děti však nová jídla nechtějí přijímat. Je potřeba přechod na nový typ potravy ulehčit a zpříjemnit. Nedávejte najevo, že pochybujete o tom, zda dítě jídlo sní. Dejte mu na jídlo dostatek času a nespěchejte. Nepoužívejte příkazy a nátlak. Zvolte tvary a uspořádání jídla, které dítě zaujme a bude přitažlivé. Jezte v prostředí pro dítě atraktivním (např. barevné dětské stolky a židle) a zvolte i vhodné doplňky jako prostírání, ubrusy a podobně. Odstraňte nevhodná jídla z dohledu dítěte. Jezte nová jídla s dítětem, nejlépe celá rodině. A hlavně buďte trpěliví, ale důslední!

Mohlo by se vám také líbit: