Na nachlazení platí rakytník, vitamíny a cibule

od Michaela Vinšová
0 komentář
dite-nachlazeni

V zimních měsících bacily venku i ve škole jenom řádí. Také se vaše dítě nakazilo a teď smrká a kašle ostošest? Jak mu z nachlazení pomoci a dodat mu potřebné vitamíny? Zkuste několik osvědčených přírodních prostředků.

Když vaše dítě začne kašlat, má ucpaný nos nebo naopak pořád nudli u nosu, stěžuje si na škrábání v krku, je unavené a má zvýšenou teplotu, můžete si být jisti, že máte co dělat s pořádným nachlazením. Optimální léčebný režim stanoví jeho lékař, nicméně vy můžete svému potomkovi alespoň trochu ulevit s několika prověřenými pomocníky z přírody.

Co pomáhá při nachlazení?

  • Rakytník řešetlákový – dodává vitamíny C, A, E, skupiny B a další cenné látky. Dítěti jej můžete podávat ve formě čaje, sirupu či šťávy.
  • Citrónová šťáva s medem – citrón je vynikající zdroj vitamínu C a pomáhá i při bolesti v krku. Smíchejte půl lžičky čerstvé citrónové šťávy se lžičkou kvalitního tekutého medu a dejte dítku k cucání. Účinek na podrážděný krk zaručen!
  • Cibule – prověřený prostředek, který uleví od rýmy a kašle, neboť pomáhá uvolňovat hlen. Malému pacientovi jej podejte ideálně ve formě pytlíčku: jednu nadrobno nakrájenou velkou cibuli nasypete do bavlněné látky, rozmačkáte, zavěsíte a pověsíte přes noc blízko jeho hlavy.

Jak předcházet nachlazení u dětí?

Jestliže vaše ratolest zatím neonemocněla, a vy byste rádi, aby se jí nachlazení vyhýbalo i nadále, nezapomínejte dítěti pravidelně a v dostatečné míře dopřávat čerstvé ovoce a zeleninu. Ty dodají tělu prospěšné látky a vitamíny (zejména vitamín C, jež zbavuje organismus nežádoucích látek).

Imunitní systém pak posílí zakysané mléčné výrobky s probiotickými bakteriemi, železo ve formě červeného masa či nejrůznějších druhů luštěnin, bílkoviny nebo nenasycené mastné kyseliny omega 3 (ty se nachází zejména v rybím tuku nebo potravinách, které jej obsahují). Důležitou úlohu hraje také pitný režim, zařaďte mu k jídelníčku řádné množství vody, případně ovocného, bylinného či zeleného čaje nebo 100% ovocné džusy ředěné vodou.

V neposlední řadě je kromě vyvážené stravy výbornou prevencí též dostatek pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu. Vhodné jsou procházky v lese, výlety po horách, lyžování a další sporty.

Mohlo by se vám také líbit: