Naučte své dítě spát

od Helena Syslová
0 komentář

Ideálem každého nového rodiče je spánek dítěte po celou noc. Do půl roku věku dítěte takovou situaci zažívá pravidelně málokdo, miminka se v noci budí častěji a mnohdy neumějí sama usnut a dožadují se kojení, láhve nebo mazlení. Rodiče spí přerušovaně a trpí dlouhodobým nevyspáním nebo nekvalitním spánkem. Některé děti se naučí spát velice rychle, jiné se opakovaně budí i v pozdějším věku. Pokud si dítě navykne na spaní s rodiči a noční mazlení, vyžaduje toto i po dosažení 6. měsíců a obtížněji se spánku po celou noc učí.

Do šesti měsíců se s přerušeným spánkem musíte smířit

S nedostatkem rodičovského spánku je u péče o miminka nutno počítat. U nejmenších se spací návyky nedají příliš ovlivňovat. Kojené děti vyžadují častější krmení, pokud by požadavky kojence byly ignorovány, přestalo by kojení fungovat. Jestliže necháte miminko plakat, bude stresované a bude se budit častěji. Zde je potřeba bezpečně rozeznat důvod, proč dítě pláče, jedná-li se o hlad, zdravotní obtíže nebo normální chování dítěte. Rodiče se musí dohodnout, jak v péči o dítě budou postupovat dále a jaká pravidla pro noční buzení si stanoví. Pokud je dítě v bezpečném prostředí a má kolem sebe své hračky, přestává se postupně budit samo.

detska-postylka

V půlroce je možno podmínky měnit

Rodiče jsou si po půlroce věku dítěte jistí ve svých postupech a podle chování dítěte rozliší příčinu buzení. Odpadají většinou problémy se spaním z důvodu hladu, bolesti při prořezávání zoubků netrvají dlouho. Neklidný spánek často způsobí změna podmínek spaní – například výměna dětské postýlky – které se však po čase upraví. Záleží na rodičích, zda jim občasné probuzení vadí, pokud ne, není potřeba výrazně měnit spací návyky dítěte. Pokud je přerušené spaní problém, je možné na spacích obyčejích zapracovat – zvolené metody zcela závisí na volbě rodičů a je možné vyzkoušet více způsobů, než naleznete takové, které vám budou zcela vyhovovat.

Nechat dítě plakat není vždy bezpečné

Chcete své dítě naučit spát? Cílem je dosáhnout toho, aby dítě po nočním probuzení opět samo usnulo, aniž by začalo plakat a vyžadovalo pozornost. V šesti měsících věku již můžete dítě nechat plakat, pokud víte, že se nejedná o nebezpečnou situaci, jako v době změn v rodině, jedná – li se o nemocné nebo rozrušené dítěte. Příliš dlouhá doba pláče také nepříznivě působí na ostatní členy rodiny. Podmínkou učení spaní je také vlastní pokoj dítěte, kde bude temno a klid. Základem úspěchu je společný postup rodičů, klid, důslednost a sebejistota.

Mohlo by se vám také líbit: