Správná technika kojení je základ

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Kojení je jednoznačně nejvhodnější výživou pro čerstvě narozené miminko. Výhod má nespočet nejen pro dítě, ale také pro matku – ať už se jedná o stránku zdravotní, praktickou, finanční, psychologickou či sociální. K úspěšnému kojení je ale potřeba správná technika. Jinak mohou snadno nastat obtíže, jako je odmítání kojení dítětem, přílišný nebo nedostatečný tok mléka, bolestivé kojení, poraněné bradavky a další.

Důležitá je i příprava

Kromě správné techniky přikládání dítěte a kojení hraje roli mnohdy i příprava na kojení. Zejména v prvních dnech po porodu, kdy se dítě i matka kojení učí, je potřeba připravit pro kojení vhodné podmínky. Matka ba se měla vždy pohodlně usadit na klidné místo a připravit si na dosah vše potřebné, jako je látková plena, prsní vložky, léky pro dítě, nápoj nebo třeba telefon či televizní ovladač.

Správné přiložení

Základem úspěšného kojení dítěte je pak správné přiložení a přisátí dítěte. Pravidlem je, že přikládáme vždy dítě k prsu, nikoliv naopak, i když budete mít pravděpodobně takové nutkání. Pokud totiž přiložíte prs, brzy kvůli pohodlí budete chtít změnit třeba jen nepatrně polohu, pohnete se a tím přerušíte kojení.

Dítě k prsu přikládejte tehdy, když má doširoka otevřená ústa. Otevření úst můžete také vyvolat uměle dotekem v oblasti obličeje. Prs je vhodné podepřít všemi prsty ruky zespodu a palcem shora. Pak stačí dítě dostatečně přistrčit.

Jak vypadá správné přisátí

Pokud jste dítě přiložili správně, mělo by úspěšně sát. Správné přisátí poznáte podle toho, že dítě nevydává žádné srkavé či mlaskavé zvuky, má doširoka otevřená ústa, oba rty jsou ohrnuté ven a jazyk stočený do žlábku přesahuje dolní čelist. Polykání dítěte je obvykle slyšet, viditelné jsou pak pohyby uší a spánků. Pokud toto nepozorujete, vložením malíčku do koutku úst dítěte kojení přerušte a přiložení opakujte.

Správné kojení

Pokud jde o polohu dítěte při kojení, platí, že by vždy mělo být natočeno celý tělem k matce (zejména pak bříškem), nikoliv například pouze hlavou. Zároveň by mělo být tělo miminka v rovině – tedy ucho, ramínko a kyčle dítěte by měly být v jedné ose. Vhodné je přidržovat dítě ve správné poloze rukou.

 

Mohlo by se vám také líbit: