Jak děti zabavit doma během distanční výuky?

od Michaela Romanová
0 komentář
výuka

Distanční výuka je pro děti vyčerpávající. Jsou ochuzené zejména o kontakt se svými vrstevníky a nezbývá jim, než zůstat ve svém pokoji. Období distanční výuky však může být značně náročné rovněž pro rodiče. Je totiž složité najít rovnováhu mezi vzděláváním a zachováním dobré nálady, která je také důležitá.

Domácí výuka

Obzvláště menší děti mívají problém udržet pozornost, výuka přes počítač totiž není tak zajímavá. Mnohdy působí zdlouhavě a jen stěží se tak dítko dokáže soustředit na výklad či úkoly od paní učitelky. Proto je důležité mu s učením pomoci. Každému z nás se občas stane, že ztratíme pozornost. Je však důležité dávat pozor, aby dítě namísto sledování výuky nehrálo hry a podobně. Proto je podstatné snažit se to dítěti ulehčit.

Učení se stane mnohem zábavnějším, pokud se vám podaří mu probíranou látku ukázat na konkrétních příkladech. Jestli se zrovna ve vlastivědě učí o rostlinách, vezměte ho později ven na procházku, aby si je mohlo prohlédnout. Řada věcí, které se dítě učí skrze distanční výuku pouze teoreticky, mu pak můžete ukázat na praktických příkladech. Snažte se proto býti kreativní a hledejte možnosti, jak výuku dítěti zpříjemnit. Zvládne si tak zapamatovat mnohem více věcí a učení se nestane nudnou záležitostí za počítačem.

Rozptýlení

Kromě věnování se výuky je důležité dopřát dítěti také volný čas pro sebe. Ten by ideálně nemělo dítko trávit u počítače. Během krátkých přestávek mezi hodinami ho tak motivujte krátce se protáhnout nebo si pustit hudbu pro zrelaxování.

Odpočinek je velmi důležitý zejména mimo vyučovací dobu. Poslouchat výklad z počítače bývá vyčerpávající, snažte se proto najít způsoby, jak dítěti dodat zpět energii. Dopřejte mu dostatek času na své koníčky, podporujte ho v různých činnostech a snažte se ho vést na tu správnou cestu. Díky tomu pro něj období distanční výuky bude jednodušší.

Motivace

Nejsložitější může být dítě během dostatečně motivovat k učení se. Mnohdy má totiž pocit, že na dané online hodině vůbec nemusí být nebo že úkoly počkají. Proto byste stále měli kontrolovat, jak se mu v učení daří a zda zvládá plnit svoje povinnosti. K tomu je důležité najít tu správnou cestu. Tou bývá pozitivní inspirace.

Nemá smysl dítě do něčeho nutit, jelikož mu to spíše znechutíte. Pozitivní vliv mají i časté pochvaly, pokud se dítěti něco opravdu podaří. Je dobré vyhnout se negativním poznámkám a kritice, většinou totiž není na místě. Mohli byste tak dítěti vzít i poslední špetku motivace k učení a ztratí tak veškerou pozornost, což by byla velká škoda.

Buďte trpěliví a podporujte ho, pro všechny je totiž distanční výuka složitá. Dopřejte mu dostatek času pro plnění úkolů, snažte se je však rozvrhnout tak, aby mělo dítě stále dostatek času na své zájmy. Díky tomu zvládne později opět věnovat pozornost výuce.

Vhodné prostředí

Pro domácí vzdělávání je rozhodně důležité prostředí, ve kterém se dítě učí. Častým problémem je, že dítěti chybí kamarádi ze školy a prostředí, na které je zvyklé. Vytvořit komfort pro učení doma není zrovna jednoduché. Vyhraďte dítěti vhodný prostor, kde bude mít klid na výuku.  Chybu rozhodně neuděláte, pokud se rozhodnete místo zpříjemnit. Kromě udržování pořádku tak přidejte i něco příjemného, co dítě potěší a ulehčí mu situaci. Jednat se může třeba o něco dobrého na zub, hezké pomůcky a podobně.

Distanční výuka je mnohdy o kompromisech a najít tak ideální řešení není hračka. Abyste toto období dítěti zpříjemnili a pomohli mu výuku zvládat, je třeba být trpěliví. Netlačte na dítě, dopřejte mu dostatek času pro odpočinek. Zbude mu tak více energii a pozornosti pro distanční výuku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo

U školáků je dostatek spánku nesmírně důležitý

 

Mohlo by se vám také líbit: