Jak se správně stravovat v těhotenství?

od Michaela Romanová
0 komentář
těhotenství

Dodržování správné výživy je nutné nejen během těhotenství, ale také ve fázi plánování. Je velmi důležité, aby embryo dostávalo od prvních týdnů všechny látky nezbytné pro jeho vývoj a růst. Současně se v závislosti na délce těhotenství postupně mění potřeby plodu, proto by měla být upravena také strava nastávající matky. Díky správné stravě může žena nejen poskytnout dítěti všechny užitečné látky, ale také si udržet jeho zdraví a sobě krásnou postavu.

Jak má a nemá jídlo vypadat

Stravování v těhotenství nikdy neberte na lehkou váhu. Zároveň je dobré, abyste se cítila především svá a nenutila se do zcela jiných jídel, než jste zvyklá. Rozhodně se vyhněte jídlům z rychlého občerstvení, přílišně smaženým a nezdravým pokrmům. Je důležité, aby výživa během těhotenství byla úplná a obsahovala potřebné množství bílkovin, tuků a sacharidů, jakož i vitamínů a minerálů. Není však vůbec nutné zdvojnásobit porce, jak lidé říkají – jíst za dva.

Výživa při plánování těhotenství

Při plánování těhotenství by se strava měla co nejvíce skládat z přírodních produktů. Je důležité, aby žena konzumovala hodně čerstvé sezónní zeleniny a ovoce, obilovin, masa a mléčných výrobků. Současně je vhodné opustit polotovary, potraviny nasycené GMO, pesticidy a konzervačními látkami, alkoholické a kofeinové nápoje. Doporučuje se také zvýšit množství spotřebované tekutiny na 1,5-2 litry denně. Je rovněž vhodné doplnit příjem kyseliny listové, která předchází potratům, a to ve formě jedné tabletky denně.

Jak často jíst během těhotenství

Těhotným ženám se doporučuje jíst v malých porcích asi 5–6krát denně. V tomto případě je vhodné nepřekračovat doporučený příjem kalorií, abyste nepřibrala na váze, ale také se přílišně neomezujte a jezte tak, jak vaše tělo potřebuje. Pokud jste přibrala více kilogramů, než byste chtěla, raději se poraďte se svým gynekologem a rozhodně nepřistupujte na žádnou dietu! Diety v těhotenství jsou nevhodnou variantou snižování váhy.

Co přesně jíst

Podle statistik více než 80 % žen konzumuje více kalorií, než potřebují, ale zároveň jim chybí živiny. Proto by se měly během těhotenství konzumovat následující potraviny:

  • sezónní zelenina a ovoce neobsahující pesticidy
  • sušené ovoce
  • libové maso
  • ryby
  • obilniny
  • luštěniny
  • mléčné produkty
  • vejce
  • ořechy

Strava by měla být co nejrůznorodější a měla by obsahovat pouze zdravé a takzvané skutečné potraviny. Pokud tíhnete k jednodruhovému stravování, zkuste si doma rozplánovat jídelníček a napsat si jaké potraviny vám chutnají a mohly byste z nich něco navařit. Pokud neznáte recepty, vyčleňte si chvíli času a vytvořte si ukázkový receptář. Miminku i vám to prospěje.

Potíže v těhotenství

Kvůli nesprávné výživě během těhotenství může žena pociťovat pálení žáhy, nadýmání, zácpu a další zažívací potíže. Rovněž se zvyšuje riziko nedostatku živin nezbytných pro plod a jeho normální vývoj. Zácpa se během těhotenství vyskytuje poměrně často, proto se pro její prevenci doporučuje přidat do stravy více čerstvých jablek a dalších potravin bohatých na vlákninu. Rovněž se doporučuje vypít jednu lžíci olivového nebo jiného rostlinného oleje ráno na lačný žaludek.

Pozor na stres

Při plánování toho nejvhodnějšího stravování je důležité zvolit zdravá jídla, která by ale měla být také chutná. Neměla byste omezovat stravu takovým způsobem, aby způsobovala stres, protože emoční stav nastávající matky je pro dítě stejně důležitý. Takže volte potraviny, které vám přinesou radost. Pokud nesnášíte červenou řepu, nenuťte se do ní a zvolte si třeba meruňky nebo jiné ovoce. To samé se týká zeleniny, pokud nesnášíte brokolici, vyhnět se jí a přidejte si do jídla třeba zelené fazolky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co sbalit s sebou do porodnice

Je vhodné sportovat v těhotenství?

 

Mohlo by se vám také líbit: