Co obnáší porod císařským řezem a dá se na něj nějak připravit?

od Michaela Romanová
0 komentář
císařským řezem

Je to tu. Nastal již den D. Den, na který všechny nastávající maminky čekají celých dlouhých devět měsíců. Dá se porod nějak naplánovat? Víme, jak náš porod bude probíhat? Některé maminky preferují porod císařským řezem, jiným je doporučován spíše ze zdravotního hlediska.

Dá se taková ošemetná a velmi důležitá věc v životě matky vůbec naplánovat? Jak se můžeme fyzicky, ale především psychicky na takový zákrok připravit? Všechny maminky mají během svého těhotenství dostatek času k přemýšlení a plánování porodu. Ovšem porod je situace, kdy se může stát cokoliv a naše plány přijdou vniveč. Je však několik tipů, jak se na plánovaný i neplánovaný porod císařským řezem předem připravit.

Co je porod císařským řezem?

Nejprve bychom si měli říci, co to porod císařským řezem vlastně je a uvědomit si, že je tu i jiná možnost porodu než přirozenou cestou. Porod císařským řezem může být předem plánovaný, například na doporučení gynekologa, nebo také právě ten neplánovaný. Ten přichází na řadu ve chvíli, kdy již není možné porodit miminko přirozenou cestou.

Vlastně jde o velkou břišní operaci, před níž je potřeba provést řadu příprav a udělat mnohá vyšetření. Především tedy pokud jde o předem naplánovaný zákrok. Provádí se buď v lokální, nebo také v celkové anestezii matky. Ta celková se však provádí jen v akutních případech. Pro mnohé maminky jde o pohodlnější cestu. Kdo by ale chtěl přijít o tu radost, až poprvé uvidí své miminko? Zdravotnictví je věda a nevybírá si.

porod

Každá žena se těší, až po porodu vezme do náruče své miminko. (foto: depositphotos)

Císařský řez

Císařský řez je operace jako každá jiná. Proto spoustu maminek už předem ví, do čeho jde. Před zákrokem se zajistí potřebná vyšetření a zavede stejný postup jako při jiné běžné operaci. Celý proces netrvá většinou déle než 30 minut, za což jsou rodičky jistě rády. Během operace nejsou schopné cítit bolest, maximálně lehký tlak. Po celém zákroku zbude jen jizva v nejdolnější části břicha.

Pro lepší uklidnění maminky je, pokud je s ní na operačním sále i partner. Ten tam být nesmí pouze v případě, že hrozí nějaké komplikace nebo je maminka v celkové anestezii. Po porodu je matka i s dítětem převezena na pokoj, a pokud je vše v pořádku, nic nebrání tomu, aby si maminka i děťátko na sebe pomalu zvykaly. To zní jako banální věc, na kterou se ani nemusíte připravovat. Každá žena ale chce mít jistě vše pod kontrolou, a proto si předem zjišťuje, co ji čeká a nemine.

Příprava na císařský řez

Pro svůj klid a co nejpohodlnější porod jsou jisté možnosti, jak se na něj připravit. Ať už se jedná o klasický porod, nebo císařský řez. Říká se přece, že štěstí přeje připraveným. V poslední době se doporučují různé předporodní kurzy, kde nás naučí vše potřebné, a na každou otázku dostaneme odpověď od odborníka. Existují kurzy, které jsou zaměřené vyloženě na porody císařským řezem, proto se můžeme důkladně připravit a k porodu jít v pohodě a v klidu.

Dobrá je také volba porodní asistentky, která s námi bude po celou dobu našeho porodu a připraví nás na něj především psychicky. Bude stále s námi a bude nám jakousi zdravou oporou, kterou jistě žádná matka neodmítne. Je dobré mít na paměti, že porod císařským řezem vyžaduje delší a důkladnější rekonvalescenci. Proto je na místě právě práce porodní asistentky, která nás na toto všechno dokáže připravit.

jizva

Po porodu císažským řezem vám zůstane jizva v dolní části břicha. (foto: depositphotos)

Obecná příprava na porod císařským řezem

Na takovou událost se lze připravovat již od začátku těhotenství. Je dobré mít předem zjištěné informace a očekávat situace, které mohou nastat. V každém případě informovanost je na místě, a kolikrát je to ten největší pomocník při zvládání předporodního stresu. Samozřejmá je i příprava v podobě klidného režimu, masáží, kvalitního spánku a zdravé mysli.

Každá nastávající maminka má však svůj zaručený recept, jak porod zvládnout a jak se na něj řádně připravit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Porod koncem pánevním: Přirozeně, nebo císařem?

Nepříjemnosti, které se můžou objevit po porodu

Mohlo by se vám také líbit: