6 tajemství, jak na klidné ráno s dětmi

od Michaela Romanová
0 komentář
ráno s dětmi

Znáte to, ráno zazvoní budík, rychle vstanete, běžíte vzbudit děti a místo klidného a příjemného rána naskočíte do dne plného chaosu. Z něhož odcházíte naprosto vyčerpaní. Co ale taková stresující rána vyměnit za skutečnou pohodu? Jak si zorganizovat ráno s dětmi?

1. Začněte noc předtím

To, jaké budete mít ráno s dětmi, ovlivníte večerem předchozího dne. Základem je kvalitní večerní rutina, která vás snadno provede dalším dnem.

  • Oblečení chystejte večer – Věřte tomu, nebo ne, ale pokud si vy i vaše děti nachystáte oblečení na další den předem, ušetříte si tím spoustu času a energie. A pokud patříte k těm, kdo rádi plánují, klidně si do skříně nachystejte oblečení na celý pracovní týden a naučte to i děti.
  • Dodržujte dostatek spánku – Děti potřebují 10-12 hodin spánku (samozřejmě záleží na věkové kategorii dětí) a my dospělí bychom měli spát 7-9 hodin. Abyste ráno byli fit a plní energie, snažte se dobu spánku dodržet.
  • Batohy a svačiny – Naučte své děti, aby si batohy do školy připravily večer a nezmatkovaly s učebnicemi ráno. Pokud je rozvážíte do školy, batohy si klidně nachystejte do auta už večer. Totéž platí o svačinkách. Proč byste se s nimi měli honit až ráno?

2. Vstávejte dřív

Své děti milujeme, ale rozhodně není nic příjemného, když nás vzbudí s tím, že mají hlad a nutně potřebují dalších x úkonů, které musíme hned vyřešit. Nastavte si budíka na několik minut dopředu, ať si alespoň v klidu můžete zajít na toaletu, připravit kávu a možná zvládnout i svou ranní hygienu.

3. Snídaně dopředu

Nikdy se svých dětí neptejte, co by si daly k snídani. Rozvrhněte si už večer, co budete ráno připravovat, ušetříte spoustu, ale opravdu spoustu času. A věřte, že ohřívané palačinky v mikrovlnné troubě budou mít velký úspěch stejně, jako kdyby byly čerstvé.

snídaně

Naučte děti, že ke snídani mohou usednout, až budou nachystané. (foto: 123RF)

4. Počítejte s nenadálými situacemi

Ráno s dětmi vždy dojde k nečekaným katastrofám – nehoda s nočníkem, rozlité kakao, záchvaty vzteku a vzdoru a spoustu jiných. Problém je v tom, že si většinou plánujeme pouze to, s čím skutečně počítáme, a téměř nikdo nepočítá právě s nečekanými nehodami. Takže pokud nechcete všude chodit pozdě, připočítejte ke své ranní přípravě také tyto nemilé události.

5. Vytvořte tabulku pro sebe i své děti

Někdo tabulky odsuzuje, jiný si je nemůže vynachválit. Ovšem je třeba podotknout, že taková tabulka s činnostmi nebo také kontrolní seznam je velmi účinný a dětem napomáhá si budovat zdravé každodenní návyky a učit se odpovědnosti.

A co by v takové tabulce nemělo například chybět?

  • vyčistit si zuby
  • obléknout se
  • učesat se
  • sbalit si svačinu do batohu
  • naskládat špinavé nádobí do myčky

Rozhodně ale nezapomeňte tabulku nějak hezky upravit, nesmí chybět obrázky, ty děti milují. A proč si vlastně neusnadnit celý den a každému dítěti nevytvořit tabulku s povinnostmi zvlášť na celý den?

ráno

Co můžete, to naplánujte večer předem. Bude se vám vstávat lépe. (foto: 123RF)

6. Zjistěte, co je ranním kamenem úrazu

Abyste si ráno s dětmi co nejvíce zpříjemnili, pátrejte, kde je největší problém. Jakmile ho najdete, můžete ho snadno vyřešit. Například pokud víte, že ráno skutečně nestihnete připravit snídani, připravte ji buď večer, nebo sáhněte po cereáliích či kukuřičných lupínkách.

Rada na závěr: Naučte své děti, že ke stolu ke snídani si nesmí sednout dřív, než budou zcela připravené – čisté zuby, učesané, oblečené, a batohy budou položené na chodbě vedle vchodových dveří.

Věříme, že jsme vám dodali alespoň trochu inspirace, kterou můžete aplikovat hned zítra ráno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo

Malý pomocník aneb jak a kdy děti zapojit do domácích prací?

 

Mohlo by se vám také líbit: