Sexuálně přenosné infekce umí zkomplikovat život. Nezapomínejte na ochranu

od Michaela Romanová
0 komentář
infekce

Sdílení intimity a sexuální život je nezbytnou součástí života a každého zdravého partnerského vztahu. Láskyplné chvíle s milovanou osobou ale mohou nést následky, a to nejen v podobě nechtěného těhotenství, ale také nepříjemné sexuálně přenosné infekce. Podle WHO se pohlavními chorobami denně nakazí až milion lidí. A to se vždy nejedná o osoby s rizikovým chováním. Není tedy tomu tak, že vás se to netýká.

Nebezpečí pohlavních chorob

Ročně je evidováno významné množství těch, kteří se nakazí kapavkou, syfilidou, chlamydiemi, což jsou bakteriální infekce, nebo trichomoniázou, jež je nejčastějším parazitárním onemocněním pochvy. Kromě samotných nepříjemných příznaků, jako jsou výtok, bolesti při močení nebo krvácení mimo cyklus, nesou tyto nemoci s sebou také riziko vzniku hlubokého pánevního zánětu či neplodnosti.

Se syfilidou se pojí kardiovaskulární a neurologické problémy. V současné době je léčitelná pomocí antibiotik stejně jako i ostatní bakteriální sexuálně přenosné choroby. Lepší než hasit požár je ale vhodnější nemocem předcházet. To obvykle představuje praktikování bezpečného sexu.

Co je bezpečný sex

Pod bezpečným sexem si představte soubor praktik, které slouží k redukci rozšíření sexuálně přenosných chorob. Zde je nutné si uvědomit, že tyto infekce se přenášejí především výměnou tělesných tekutin s infikovaným sexuálním partnerem, a to během samotného pohlavního styku i při provozování ostatních praktik, jako je orální nebo anální sex.

Spousta žen v rolích maminek dětí jsou zároveň i samoživitelky. Za sebou mají rozpadlý vztah a před sebou hledání nového partnera, kterého by přijaly do svého života. Časté střídání sexuálních partnerů může být rizikovým chováním, zejména nepoužívají-li intimní partneři při sexu bariérovou ochranu – kondom.

Nacházíte-li se právě v takové situaci, určitě se vyplatí mít ho v kabelce po ruce a nespoléhat se na to, že ochranu zajistí muž. Pánové velmi neradi kondom používají s výmluvou, že si sex tolik neužijí.

Od ovčího střeva po barevné kondomy s příchutí

Kondomy neboli prezervativy se vyrábějí nejčastěji z latexu nebo polyuretanu. Historie vzniku bariérové ochrany se začala psát již ve starověkém Egyptě. V 16. století se při syfilitických epidemiích používaly plátěné kondomy. V 17. století osobní lékař anglického krále Karla II. doporučoval jako ochranu používat ovčí střívko.

První pryžové kondomy se začaly vyrábět v polovině 19. století. Lubrikované kondomy spatřily světlo světa o sto let později. V současné době jsou na trhu k dispozici kondomy různých velikostí, barevných odstínů, potisků i příchutí včetně takových, které mají stimulující účinky. Takže každý si může vybrat takový, jaký mu vyhovuje.

kondom

Umíte správně nasadit kondom? (foto: depositphotos)

Správně ho nasadit

Některé průzkumy ukazují, že nasadit správně kondom je ve skutečnosti vědou, kterou ne každý ovládá na výbornou. Výsledkem pak může být natržení nebo sklouznutí prezervativu „při akci“, čímž pochopitelně ztrácí svou hlavní funkci. V rámci milostných hrátek lze z nasazení kondomu udělat zábavnou a erotikou nabitou činnost, která bude bavit oba partnery.

  • Za prezervativ by se nemělo chytat ostrými nehty.
  • Navléct ho na celou délku penisu je nutné v okamžiku, kdy dosáhne erekce. Na konci gumy je přitom vhodné ponechat volné místo na semeno. Ostatně pro tento účel bývá v těchto místech váček.
  • Kondom by neměl být volný, od toho existují různé velikosti.
  • Není vhodné používat kondomy s prošlým datem expirace. Na první pohled mohou vypadat neporušeně, ve skutečnosti ale mívají nejlepší léta za sebou a selžou.

Až se vám zase jednou v břiše ozvou motýlci a vaše srdce zahoří láskou k novému partnerovi, nezapomeňte na zásady bezpečného sexu. Chráníte tím především sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sex v těhotenství má řadu výhod. Silnější orgasmus je bonus

Kondom není jediná ochrana před otěhotněním. Tohle jsou další způsoby

Mohlo by se vám také líbit: