Porozvodové uspořádání vztahů nebývá vždy lehké. V současnosti se do povědomí veřejnosti dostává stále více tzv. střídavá péče. Po dohodnuté časové období žije dítě s jedním s rodičů, na další období se přesunuje k druhému rodiči. Oběma rodičům tak zůstávají stejná práva i povinnosti, dítě není ochuzeno o jednoho z rodičů a nemusí si vybírat, s kým bude žít. Na první pohled vypadá střídavá péče jako dobré řešení, to, aby fungovala, však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát – a ne vždy je tento způsob řešení výhodný pro dítě.
Kdy střídavá péče odpovídá účelu
Pro dítě je samozřejmě nejvhodnější takové upořádání, které je podobné životu v původní rodině. Pokud se do doby rozvodu oba rodiče o dítě starali stejnou měrou a mohou dítěti i nadále věnovat obvyklou péči, může střídavá péče fungovat. Platí však i to, že bydliště obou rodičů by neměla být příliš vzdálená od sebe, v opačném případě dítě střídá školky a muselo by chodit současně i do dvou škol, což by zvláště v období školní docházky přinášelo nemalé problémy – odlišné školní vzdělávací programy, různí učitelé, dva odlišné školní kolektivy, potíže s návštěvami kroužků a podobně. Vyplatí se i podobné vybavení dětských pokojíků, aby si dítě nemuselo více věcí přenášet nebo se u některého z rodičů cítit jako v cizím prostředí.
Dohoda rodičů je hlavní podmínkou
Se střídavou péčí se dítě snáze vyrovná, pokud jsou spokojení a vyrovnaní rodiče, kteří vzniklé situace dokážou řešit společně a s přehledem. Jestliže tedy o střídavé péči rozhoduje soud a jednomu z rodičů je střídavá péče nařízena i přes jeho nesouhlas, podkladem jsou znalecké posudky, projeví se tato situace i ve vztahu k dítěti. Stává se pak často, že dítě je svědkem hádek a nenávistných útoků rodičů, rodiče před dítětem kritizují toho druhého, hrají roli oběti, dítě rozmazlují drahými hračkami nebo oblečením a ustupují ve výchově, aby ho přiklonili na svou stranu. Proto je lepší, když se na střídavé péči rodiče dohodnou. Rodiče tak získají čas na sebe a své vlastní zájmy, mohou si odpočinout a užít si další čas s dítětem mnohem intenzivněji.
Manželství zaniká, rodiče zůstávají
Velice záleží na vyzrálosti rozváděných manželů. V době, kterou rodiče tráví s dětmi, musejí zapomenout na vzájemné osobní konflikty. Vyplatí se otevřenost a pochopení pro dětské emoce, které se značně odličují od pocitů dospělých. Rodiče spolu musí často komunikovat, dítě by u obou mělo mít vytvořené podobné podmínky a výchova v obou domácnostech by se neměla příliš odlišovat. Otec i matka si pravidelně vyměňují informace o škole, povinnostech, lékařských vyšetřeních, kroužcích a také spolu probírají chování dítěte. Komunikace by měla být neutrální a nekonfliktní, v ideálním případě vstřícná a přátelská, Vždy je potřeba mít na paměti, že se jedná o zájem dítěte, které se musí vyrovnat s tím, že má dva domovy.