Pokud máte doma dítě ve věku 1,5 roku, možná právě zažíváte období, kdy chce stále točit s kolečky na sporáku, topení, ale i ostatních spotřebičích. Chce se samo napít a je mu jedno, co je v hrníčku a jestli to třeba nepálí. Dítě je v tomto věku velmi zvídavé, hravě už si všude dojde samo, ale zatím není rozumné natolik, aby si uvědomilo, co se mu může stát.
Jak na malé děti, aby se nespálily
Větším dětem snadno vysvětlíte, proč nemají někam sahat, už ví, že věc pálí. Horší je to s těmi menšími.
Podle rad odborníků bychom měli nejmenším dětem říct rázné NE, NESMÍŠ! a odvést je jinam, zaujmout něčím jiným. Dítě pravděpodobně bude zvědavější, než poslušnější a zakázanou činnost bude opakovat. Druhé upozornění už má být rázné a měli bychom dítku plácnout přes ruku. A pokud se to bude opakovat, udělat to znovu. Dítě si spojí šahání na zakázané kolečka a tlačítka s tím, že za to dostane na ručičku a nebude to dále dělat.
Pokud jste zastánci nebití dětí, tady odborníci dělají výjimku. Je lepší dítěti plácnout přes ruku a ono to nebude dělat, než vysvětlovat něco, co zatím nemůže pochopit, a ono se spálí.
Bezpečnostní opatření
V obchodech s domácími potřebami, nebo hobbymarketech můžete koupit pojistky a ochranné pomůcky všeho možného druhu, které vám pomůžou děti chránit. Například zajištění proti otevření trouby, šuplíků, skříněk, chrániče na ostré hrany stolků, bezpečnostní pojistky na okna…
Také je dobré zvyknout si vařit na zadních plotýnkách, pokud můžete a ty přední používat jen v nepřítomnosti dětí. Dobré je ucha hrnců, zvláště ty dlouhé madla, jako má např. pánev, nenechávat trčet ze sporáku ven, ale otáčet je do středu sporáku. Děti nenechávejte se hrát v blízkosti sporáku při vaření, ani když nevaříte. Získají tak k němu respekt.
Samozřejmostí musí být i zalévání kávy, čaje a jiných nápojů v zadní části kuchyňské desky. Nedáejte do blízkosti dětí horké nápoje. Před koupelí vždy nejdříve vodu zkuste, než do ní dítě vložíte.
Nebezpečí je velké
Ročně je u nás kvůli popálení léčeno asi 1% obyvatel. Děti představují 40% z těchto popálených! Dospělá kůže snese teplotu 40°C. Miminka mají kůži až 15x tenčí než dospělí. U dětí do dvou let je závažné popálení už v rozsahu 5% tělesného povrchu (1% je obrys jedné dlaně postiženého). Do 10 let je to 10% tělesného povrchu.
Zkušenost rodičů:
Kamila, 30 let; syn Marek, v té době 20 měsíců
Byla u nás návštěva a já dala na stůl horkou kávu. Sedla jsem si s Marečkem ke stolu a než jsem stihla něco udělat, převrátil tu moji na sebe. Začal děsně brečet, já ho svlékala a klidnila přibíhajícího manžela, že se v podstatě nic závažného nestalo…
Manžel je naštěstí policista a je proškolen i na tyhle věci. K mému úžasu hned volal “rychlou“ a pak Marečkovi popálené stehno chladil asi 2 min. proudem studené vody. Já měla mezitím nabalit věci do nemocnice.
Byla jsem víc vystresovaná z manžela, jeho reakce, než z toho, co se stalo. Pak se ale ukázalo, že nebýt manžela, Marečkova popálenina by byla mnohem závažnější! I takhle měl popálení na hranici II. – III. stupně a z nemocnice jsme se vrátili po necelém týdnu.
Všem od té doby doporučuji občas si osvěžit paměť a přečíst si, jak má člověk při popálení reagovat.