Zánět močového měchýře u dětí nepodceňujte

od Kachlíková
0 komentář

Teď v zimě je velmi častým a bolestivým onemocněním zánět močového měchýře. Postihuje nejen děti, ale i dospělé a my bychom se měli snažit svým chováním tomuto nepříjemnému onemocnění předejít.

Projevy

Zánět močového měchýře spolehlivě poznáte bolestí nebo řezáním při čůrání. Dítě pláče, bojí se čůrat, protože ho to bolí, může se objevit krev v moči, nebo na plenečce, kalhotkách. Čůrání je přitom velmi časté, pacient má co 10 minut pocit, že se mu chce velmi čůrat, ale vyčůrá jen pár kapek.

Léčbu nechte na odbornících

Pokud máte podezření, že váš syn nebo dcera nastydli a mají zánět močového měchýře, nesnažte se léčit ho doma za pomoci bylinek a doplňků stravy. Neléčené, přechozené záněty mají neblahý vliv na stav pacienta v dospělosti, můžou vést k chronickým nemocem. A za to by vám nebyly děti vděčné…

Vaše dítě bude potřebovat antibiotika. Ty spolehlivě zničí všechny bakterie. Zároveň s nimi je vhodné podávat laktobacily, doplňky stravy obohacené o výtažky z brusinek, anebo přímo brusinkový nápoj, extrakt.

Za přírodní antibiotikum je považován extrakt z lichořeřišnice. Spolehlivě ochrání močový měchýř i ostatní ústrojí tak, že vytvoří ochranný film, díky němuž nebudou bakterie na stěnách močového měchýře přežívat.

Velmi důležitý je i pitný režim. Dítě by mělo vypít 1,5 litru čajů, vody, minerální vody…, aby bylo zajištěno čištění a moč se často měnila.

Dalším důvodem zánětu močového měchýře může být vrozená vada, např. zdvojená ledvina, či jinak odlišná ledvina. Dítě může být často nemocné, dokonce hospitalizované. Řešením častých zánětů je bohužel operace.

Předcházejte zánětům močového měchýře

Důležité je mít nohy v teple. Dítě by mělo mít i doma papučky, nebo tlusté ponožky. Pokud venku promokne, mělo by se co nejříve převléct. Zahřejte studené nožičky ihned po návratu z procházky. Ani v létě toto onemocnění nepodceňujte, je možné ho získat například tím, že má dítě na sobě dlouho mokré plavky.

Stěžuje-li si vaše dítě na nepříjemné pocity při čůrání, rychle ho “prolejte“ velkým množstvím čaje. Pokud však čůrání skutečně bolí a dítě se čůrat bojí, vyhledejte bez odkladu dětského lékaře. Vezměte se sebou vzorek moči.

Mohlo by se vám také líbit: