Můžete jíst chia semínka během těhotenství?

od Chytrá Máma
0 komentář

Odkud pocházejí semena chia?

Šalvěj španělská, běžně nazývaná chia, je rostlina z čeledi hluchavkovitých, pocházející z Mexika a Guatemaly. Byla pěstována již Aztéky. V současné době se pěstuje v Mexiku, Guatemalu, Bolívii a Austrálii. Nejlépe roste v tropickém a subtropickém klimatu.

Lze jíst semena chia během těhotenství?

Mnohé vědecké studie jednoznačně neukázaly, že by semena chia měla negativní vliv na období těhotenství a kojení. Šalvěj španělská, jinak chia, je obrovským zdrojem omega-3 mastných kyselin, zinku, hořčíku, vápníku a snadno vstřebatelného bílkoviny. Dodávání těchto složek v tak důležitém období života ženy je velmi důležité.

Semena chia lze konzumovat během těhotenství, ale vždy bychom měli dodržovat denní dávku a správnou přípravu (semena se zvětšují vlivem vody).

Doporučená denní dávka semen chia během těhotenství je 25 g. Studie ukázala, že takové množství pokrývá denní potřebu bílkovin o 18% a vlákniny o 1/3.

Proč by se měla konzumovat chia během těhotenství?

Tyto malé semena mají mnoho prospěšných zdravotních výhod pro těhotné ženy.

Podporují růst svalové hmoty

Těhotná žena by měla konzumovat cca 1000 mg bílkovin, které jsou nezbytné pro správný vývoj plodu. Ve dvou lžících semen je 152 mg tohoto minerálu, což představuje 15% denní potřeby. Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro správný vývoj mozku dítěte. Pokud nemáte rádi ryby, pravidelně konzumujte semena chia. Můžete je rozemlet před konzumací, což je činí lépe stravitelnými.

Dopomáhají doplnit ztracené výživové látky

Těhotenství je velkou zátěží pro tělo, které je v tomto období náchylnější k infekcím. Semena obsahují silné antioxidanty a vitaminy a minerály, které jsou nezbytné pro zdraví. Mezi nimi můžeme najít např. zinek, vápník, fosfor, hořčík a mangan, draslík, železo. V 1g semen chia je 5krát více vápníku než v mléce. Navíc chia obsahuje bór, mangan a vit. A, které podporují zdraví kostí.

Pomáhají předejít nedostatku železa

Mnoho žen během těhotenství trpí nedostatkem červených krvinek, což může vést k anémii. Ve dvou lžících semen chia je 2 mg železa, což představuje až 11% denního příjmu.

Pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi je během těhotenství nebezpečná, protože způsobuje komplikace, jako je zvýšená porodní váha. Obsažená stravovací vláknina v semenech zpomaluje vstřebávání cukru do krve.

Zvyšují energii

Energetická síla semen byla známa již civilizaci Aztéků, kteří je považovali za magickou rostlinu – zvyšovala výkon organismu. Chia obsahuje zdravé tuky a bílkoviny, které pomáhají bojovat proti únavě během dne. To je velmi důležité pro těhotné ženy, které bojují s chronickou únavou

Zmírňují křeče

Semena chia obsahují hořčík, který zmírňuje křeče, které se obvykle objevují zejména ve třetím trimestru. Hořčík také snižuje riziko předčasného porodu a potlačuje předčasné kontrakce dělohy.

Předchází zácpě

Zácpa je běžným problémem těhotných žen. Semena chia obsahují stravovací vlákninu, což je přirozený způsob, jak zácpě předcházet. Tento stav způsobuje vznik hemoroidů, které jsou běžným problémem mnoha těhotných žen.

Přečtěte si více v článku: Semena chia a jejich vlastnosti.

Jak konzumovat semena chia během těhotenství?

Je bezpečné konzumovat semena chia během těhotenství, pokud je konzumujete s mírou. Pokud jste před těhotenstvím nejedli potraviny bohaté na stravovací vlákninu, mohou způsobit nepohodlí v žaludku. Pokud začnete chia zařazovat do stravy, ujistěte se, že pijete dostatek vody. Bezpečná dávka semen chia je od jedné do dvou lžic denně. Pokud dříve nejedli potraviny s vlákninou, začněte s ½ lžící a postupně zvyšujte dávku.

Semena chia můžete konzumovat několika způsoby:

 • jako svačina,
 • přidané do jídel,
 • do smoothie,
 • do jogurtu,
 • do salátů,
 • do pudingu,
 • do dezertů.

Recepty se semeny chia pro těhotné

Voda se semínky chia

Voda se semeny chia je plná prospěšné vlákniny. Stačí namočit 25g semen do sklenice vody a nechat přes noc nabobtnat. Ráno vypijte.

Chlebíček se semínky chia

Semena chia jsou zdravým doplňkem k jakémukoli typu sendviče, např. s pomazánkou nebo tvarohem.

Jogurt se semínky chia

Zjistěte, jak konzumovat semena chia s jogurtem během těhotenství. Zde naleznete několik receptů.

Smoothie se semínky chia

Smoothie je skvělý nápad na druhou snídani. Dodává mnoho cenných vitamínů a minerálů.

Ingredience:

 • 3 zralé banány
 • 5 ks datlí
 • 2 sklenice mléka (může být rostlinné)
 • ½ sklenice bobulového ovoce
 • ½ sklenice semen chia

Postup:

Vložte všechny ingredience do mixéru. Rozmixujte.

Puding se semínky chia

Je ideální volbou na odpolední svačinu. Můžete použít jakékoliv bobulové ovoce.

Ingredience:

 • ½ sklenice rostlinného mléka
 • 2 lžíce semen chia
 • 2 lžičky cukru
 • ½ lžičky vanilkového extraktu

Postup:

Smíchejte mléko, semena chia, cukr a extrakt. Dejte do lednice na minimálně dvě hodiny. Před podáváním ozdobte bobulemi.

Chia fresca

Také známý jako mexická limonáda. Osvěžující nápoj se semeny chia. Ideální na horké letní dny.

Ingredience:

 • 2 sklenice vody
 • 1 citron
 • 2 lžíce semen chia
 • Med nebo cukr dle chuti

Postup:

Citron umyjte a spařte. Vodu nalijte do džbánu. Vymačkejte do ní citron, přidejte semena chia a med. Uchovávejte v lednici dvě až tři hodiny.

Semínka chia během těhotenství – kontraindikace

Ačkoliv semena chia jsou velmi zdravá, mají také své kontraindikace. Neměly by je konzumovat osoby trpící záněty střev nebo osoby s divertikly tlustého střeva nebo ty, kteří užívají antioxidační přípravky. Semena chia snižují vstřebávání některých aktivních složek v léčivech, proto by těhotné ženy měly vždy konzultovat s lékařem zahrnutí semen chia do stravy během užívání léků. Pokud těhotná žena užívá léky proti srážení krve, např. neoparin, heparin, měla by se poradit s lékařem, protože semena chia zvyšují riziko krvácení.

Mohlo by se vám také líbit: