Dětské postýlky pro miminko musí být pohodlné a bezpečné. Jak je poznat?

od Chytrá Máma
0 komentář
Dětská postýlka

Postýlka je pro dítě na začátku jeho života celý jeho svět. Nejen že zde spinká přes noc i přes den, ale také v ní odpočívá a pozoruje okolní svět. Dětská postýlka pro novorozeně představuje hlavní

ZE ZAČÁTKU JE DŮLEŽITÝ MENŠÍ PROSTOR

Protože jsou miminka z bříška na světě jen chvíli, chybí jim malý a těsný prostor, který kolem sebe měli těsně, než se narodili. Pro první měsíce je vhodné do postýlky umístit silnější mantinel, který prostor kolem dítěte zmenší. Zároveň je vhodné pořídit například dětské hnízdo do postýlky, ve kterém je miminko utěsněno a které kolem něj tvoří vyšší hranu. Kolem miminka je tedy třeba vytvořit malý a těsný prostor, ve kterém se bude cítit bezpečně. Vhodným řešením pro první měsíce je i malá dětská kolébka, ve které lze miminko i houpat. Do postele ale neumisťujte mnoho textilu a plyšáků. Tyto předměty slouží jako lapač prachu a to pro vaše miminko není naprosto optimální.

DĚTSKÉ POSTÝLKY A JEJICH ROZMĚRY

Mezi základní rozměry postýlky patří 60 x 120 cm nebo 70 x 140 cm. Rozměr je důležité vybírat z toho hlediska, zda chceme, aby miminku vydržela například až do 3 let, nebo zda po roce postýlku vyměníme. Důležité je vybírat i takovou postýlku, u které lze libovolně manipulovat s výškou roštu. Minimální výška matrace by měla být 60 cm od vrchní hrany ohrádky. Jedině tak docílíme pohodlného uložení či zvednutí dítěte. Při výběru zkontrolujte, zda je posuvná bočnice kvalitní a zda s ní lze libovolně a snadno manipulovat. Příčky postýlky by měly být od sebe vzdáleny zhruba 6,5 ​​centimetrů a měly by být pevné. Jen tak zajistíte, že dítěti nezůstanou v ruce.

VÝBĚR MATERIÁLU

Při výběru narazíte na řadu provedení postýlek, ať už ze dřeva nebo z kovu. To, z jakého materiálu ve finále postýlku vyberete, je čistě na vás, důležité však je, aby byla kvalitní a nezávadná. Pofidérně mohou být levné postýlky, kde je třeba zvážit kvalitu a raději investovat do kvalitnějšího provedení. Materiál by rozhodně neměl být karcinogenní. Zde je třeba dávat pozor na dřevotřískové desky, které jsou lepeny formaldehydovým lepidlem, ale zbystřete i když je postýlka natřena lakem. Lak na postýlce nevadí, ovšem důležité je aby se nezačal olupovat, dítě olizuje vše, co mu přijde do ruky, a v tomto případě by mohlo jít o život.

Zaměřte se na MATRACE

Rozměr se odvíjí podle velikosti postýlky, a proto můžete matrace do postýlky sehnat ve velikosti 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Větší varianta dítěti vydrží až do 3 let. Důležité však je, aby rozměr matrace opravdu přesně odpovídal vnitřnímu rozměru postýlky. Zaměřte se na výplň matrací. Na trhu najdete klasické pružinové či pěnové matrace, ale také speciální a kvalitnější s výplní z kokosových vláken, nebo se směsí kokosu a pohanky. Zvolíte-li pružinovou matraci, pak počítejte s tím, že zde nebudete moci použít monitor dechu, snímací deska se totiž umísťuje přímo pod matraci a je citlivá i na drobné vibrace a pohyby. Pružiny by tak mohly být důsledkem toho, že by monitor nefungoval tak, jak má. Pokud se rozhodnete pro pěnovou matraci či kokosové vlákno, ty odborníci doporučují právě z toho důvodu, že jsou správně odvětrávány a matrace jsou stabilní a pevné.

Mohlo by se vám také líbit: