Připravit dítě na příchod sourozence je proces, který se nevyplácí zanedbat

od Michaela Romanová
0 komentář
příchod sourozence

Pokud se zdá, že první dítě není vždy plánované, pak je narození druhého dítěte v rodině obvykle vědomé a očekávané. Když už tedy druhé dítě plánujete, a tedy i dalšího člena rodiny, měli by být na tento krok připraveni všichni, jež jsou její součástí. Určitá zátěž (ať už psychická nebo fyzická) totiž dopadne v určité míře na každého jejího člena, tudíž byste na příchod sourozence měli připravit i svého prvního potomka.

Neodkládejte to na dobu, kdy se miminko narodí

Pokud si někdo myslí, že se na narození druhého dítěte v rodině není třeba nijak zvlášť připravovat, mýlí se. Vezměte si to takhle: jak dlouho a jak trpělivě jste dítě učili tomu, aby sedělo na nočníku? Jak trpělivě jste ho zvykali na to, že bude u babičky samo. Nebo že poprvé přespí někde mimo svou postýlku? A co pak teprve, když má do rodiny přijít nové miminko?

Prozatím maminka přece milovala jen jeho a jinak tomu nikdy nebylo. Z toho všeho vyplývá, že dítě bychom na příchod sourozence měli postupně a trpělivě připravovat už od chvíle, kdy to oznámíme světu.

Pracujte s předpoklady

Trpělivost, vzájemný respekt, pohodová a milující atmosféra – to jsou základní stavební kameny dobrého přijetí nového člena domácnosti. Pouze láska, podpora manžela a ostatních členů rodiny, vzájemné porozumění a pozitivní přístup povedou k tomu, že obě děti se budou cítit šťastné a přijaté.

příchod sourozence

Nečekejte na chvíli, kdy se to narodí. (foto: depositphotos)

Při vytváření pozitivního vztahu mezi sourozenci pracujte s předpokladem, že pro prvorozeného bude přítomnost bratra nebo sestry v domě především zdrojem psychického stresu. Koneckonců teď nebude v centru pozornosti rodičů a prarodičů on, ale malé miminko. A i když je ještě před porodem starší dítě připraveno a těší se na sourozence, očekávání mohou být diametrálně odlišná od toho, co přijde.

O čem s ním můžete mluvit

Je možné, že situace se nakonec vyjeví jako mnohem více náročná, než jste očekávali. Avšak mluvením s dítětem o příchodu miminka tomu můžete z velké míry předejít. O čem s ním mluvit? Nechte dítě klást otázky, nechte ho pozorovat, jak vám roste bříško, může poslouchat a cítit kopání.

Také je dobré staršímu ukázat jeho fotografie, na kterých je sám ještě docela malý, a vysvětlit mu, jak bude nové dítě vypadat. Potom přejděte k tématu, co malé miminko dělá, jak se o něj má člověk starat. Určitě zapojte dítě do výběru hraček pro novorozence a proberte s ním rozmístění nábytku. Na jedno dejte ale pozor: vše dělejte jen pokud bude dítě projevovat zájem a bude chtít!

Předejděte žárlivosti

Příprava dítěte na příchod sourozence je důležitá i z důvodu předávání odpovědnosti za mladšího člena rodiny, rovněž často přehlížená stránka. Jak bylo uvedeno výše, je důležité mluvit s prvorozeným dítětem šetrně a nemluvit celou dobu jen o miminku. Dítě má především svůj svět a chce, aby zůstal nedotčen.

druhé dítě

Příchod sourozence se vašeho prvorozeného dotkne možná víc, než si připouštíte. (foto: depositphotos)

Proto mějte na prvním místě vždy jeho a snažte se, aby se jeho svět změnil jen docela maličko, přirozeně. Po narození miminka mu pak nevnucujte péči o něj a přijměte ho, pokud se bude chtít zapojit. Ani v budoucnu mu nepředhazujte dítě na hlídání a nevyslovujte věty typu: „Máš ho na starost!“

Dokonalí rodiče neexistují

I když mají nějaké zkušenosti s výchovou dětí a již mají jedno dítě, chyby v komunikaci s prvním dítětem, když se v rodině objeví druhé, jsou nevyhnutelné.

  • Nikdy neshazujte chování staršího sourozence a nehubujte mu za to, že žárlí.
  • Nenuťte prvorozeného, ​​aby se o dítě staral proti jeho vůli.
  • Neposílejte starší dítě na příliš dlouhou dobu k babičkám, aby nenabylo pocitu, že o něj už nemáte zájem.
  • Nezapomeňte svého staršího často chválit, objímat a líbat, aby se necítil osamělý a nemilovaný.
  • Nesrovnávejte děti a nikdy neříkejte, že se batole chová lépe než starší.

A hlavně: udělejte si na to starší čas

Příchod sourozence do rodiny vždy zasáhne, a vězte, že i když už vás první dítě hodně vyškolilo, nic vás nepřipraví na děti dvě. Přesto neupřednostňujte pohodlí nejmladšího dítěte před komfortem prvorozeného. Má právo na život, na jaký byl zvyklý. Samozřejmě to není možné zcela zajistit, ale dítě vycítí, že o něj máte starost a chcete se mu věnovat jako dřív. Nenadávejte mu, pokud při hře náhodou probudil nebo vyděsil miminko. Také nezapomeňte, že stále potřebuje vaši pozornost a vyhraďte si čas jen na něj, třeba 3 hodiny 1x týdně, kdy si někam sami zajdete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete se stát trpělivějším rodičem? Zkuste tohle

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

Mohlo by se vám také líbit: