Narození miminka je velkou událostí v životě ženy i jejího okolí. Mnoho lidí je zvědavých, to však může vést k nepříjemným situacím. Při konverzaci s maminkou se pak totiž objevují šílená slova a věty, které byste rozhodně maminkám neříkat! Které to jsou?
1. Neříkat: “Vypadáš unaveně“
Tohle je jednoduše neslušné. Novopečená maminka jistě ví, že vypadá unaveně. Zkuste namísto toho říci třeba: „Dopřej si chvilku pro sebe, dítě na pár hodin pohlídám“. Žena vám bude neskonale vděčná a pravděpodobně si dopřeje i pár hodin spánku navíc.
2. „Je to hodné dítě?“
Zlobivá miminka neexistují. Některá z nich jsou náročnější a mají jedinečné potřeby. Rozhodně však není vhodné naznačovat, že je dítko zlobivé, protože pláče více než ostatní či vyžaduje více pozornosti.
3. „Když mně se narodilo dítě …“
Když se vám narodí dítě, nevyžádané rady se jen hrnou. Jako by lidé v tu chvíli zapomněli na slušné vychování. I když za radami mnohdy stojí dobré úmysly, přesto jsou nevyžádané a tedy nevhodné. Není proto vhodné radit, pokud vás o to novopečená maminka výslovně nepožádá.
4. „Kojíš?“
Ani do toho, zda žena kojí, vám nic není – nejsou to vaše prsa, není to vaše věc. Pro mnoho maminek jde navíc o citlivé téma. Rozhodně tedy nejde o téma k diskuzi, pokud o tom žena sama nechce mluvit.
5. „Můžeme se přijít podívat na miminko?“
Tahle otázka je velmi častá. V zásadě na ní není nic špatného, je však třeba dodržovat určitá pravidla. V prvních pár týdnech návštěva nebývá zrovna vítaná. Ovšem později se na miminko klidně podívat můžete. Neočekávejte však, že žena pro vás bude hostitelkou – namísto toho pro ni raději doneste něco dobrého, nabídněte ji pomoc, aby si mohla v klidu vypít horkou kávu či si dát sprchu.
6. „Vypadáš vystresovaně“
Ano, pravděpodobně je úzkostná, vystresovaná a vyčerpaná. Může dokonce trpět takzvaným baby blues (to zažívá až 80 % maminek) nebo poporodní depresí. Stát se maminkou je velká změna, žena se stará o nový život, který stvořila. To samozřejmě provází spousta starostí. Zkuste se proto raději zeptat, zda jí můžete s něčím pomoct a ulevit jí.
7. „Páni, už jsi zhubla!“ nebo „Za jak dlouho zhubneš?“
Na vzhledu ženy po porodu opravdu nezáleží. Jde o náročné období, kdy váha rozhodně není prioritou. Společnost má mnohdy směšné představy o tom, jak by žena po porodu měla vypadat. Tělo přitom prošlo dramatickou proměnou – zkuste raději ocenit, co dokázala, namísto hodnocení toho, že už nevypadá jako dřív.
8. „Nechat své dítě vyplakat“
Někteří lidé mají pocit, že je pro dítě dobré nechat ho vyplakat. To ale platí leda tak při narození, kdy je pro novorozence pláč důležitý. Ovšem později už jde pouze o volání o pomoc – dítko potřebuje nakrmit, přebalit či jen pochovat.
9. „Až moc ho chováš“
Podobně jako s pláčem to je i s chováním. Lidé mají pocit, že pokud své miminko příliš mazlíte, rozmazlíte ho. Děti ale blízký kontakt potřebují – nejen pro svou spokojenost, ale i pro správný vývoj.
10. „Nemůžeš si prostě sehnat chůvu?“
Pokud chcete vyrazit někam, kam dítko nemůže, nebo ho jednoduše nechcete brát s sebou, nabízí se jednoduché řešení – najít chůvu. To však ve skutečnosti není tak snadné. Najít totiž spolehlivou pomoc rychle je opravdu náročné. Najít tu správnou chůvu totiž chvíli trvá. Pokud tedy není nablízku rodina, která by mohla pohlídat, není to tak jednoduché.
11. „Plánujete další?“
Tato otázka je jednou z nejhorších, které novopečené mamince můžete položit. Má spoustu starostí s malým novorozencem, teprve se učí, jak mateřství zvládat. Navíc i tělo potřebuje odpočinek a prostor pro regeneraci. Rozhodně tedy není čas uvažovat o dalším dítěti.
12. „Ty už jdeš ven?“
Lidé často kritizují maminky, že relativně brzy po porodu dítko nechají doma a vyrazí si ven, třeba s manželem na večeři. Mateřství však neznamená, že by žena měla být vyčleněna ze společnosti. Právě naopak – příjemně strávených pár hodin jí může výrazně ulevit a dodat energii pro každodenní péči o miminko.
Novopečené maminky musí čelit mnoha překážkám. Proto byste k tomu neměli přidávat ještě své všetečné otázky a nevyžádané rady. Nabídněte místo toho raději podporu a pozitivitu v tomto náročném životním období.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT