Jak vychovat šťastné dítě a zvládnout rodičovství. Jedním ze způsobů je zavedení rutiny

od Michaela Romanová
0 komentář
šťastné dítě

Vychovávat děti je těžké. Vychovávat je tak, aby vyrůstaly šťastné a spokojené, je ještě těžší. Jako rodiče chcete dát svému dítěti to nejlepší. K takovému cíli přitom vedou různé cesty. Ať už zvolíte jakoukoli, tyto tipy se vám budou hodit, aby si vaše dítko vypěstovalo pozitivní přístup k životu a vy vychovali šťastné dítě.

Zkuste pozitivní výchovu

Děti potřebují hodně ujišťování, že něco dělají správně. Rodič by měl být morální oporou, která určuje, zda ratolest danou věc dělá správně, či nikoli. Pokud se dítěti něco povede, je důležité ho pochválit – právě to totiž vede k sebevědomému a šťastnému jedinci. Dávejte však pozor a nechvalte dítě, pokud udělá něco špatně. Falešná pochvala totiž může být škodlivá – vede pak k neustálé potřebě vyhledávat slova uznání a může způsobit ztrátu motivace.

Naučte své dítě trpělivosti

Děti jsou předurčené k tomu, aby byly poháněné okamžitým uspokojením. V dnešní době je vše tak jednoduše dostupné, že se nároky stále zvyšují. Mnohdy toho chceme více, dříve a prostě hned. Proto je důležité již od útlého věku dítko učit trpělivosti. Mělo by pochopit výhody dlouhodobého potěšení – všechno chce svůj čas. Vštěpováním těchto hodnot předejdete smutku a sklíčenosti.

Pomáhejte vytvořit dobré vztahy

Zážitky s rodinou a přáteli nabízí spoustu šťastných a nezapomenutelných okamžiků, které si uchováme navždy. Děti se rády sbližují s rodinou a mnohdy i s kamarády. Je však důležité, abyste je naučili, jak vycházet i se známými či dokonce sousedy. Rozvíjením vztahů s ostatními posílíte vlastní identitu dítka.

Učte ho laskavosti

Děti jsou v útlém věku často majetnické – nemusí se totiž starat o nic jiného než o sebe a případně svou rodinu. Postupem času je však důležité je naučit, že v životě je mnohem víc než ony samy. Když je naučíte empatii a laskavosti, otevřete jim cestu ke štěstí. Pokud se dítě nechová podle vašich představ, upřímně si s ním promluvte a vysvětlete mu to. Tak lze správně nastavit morální kompas a vést ho k laskavosti. Chcete šťastné dítě? Tohle je jedna z cest.

holčička

Vychovat šťastné dítě je snem každého milujícího rodiče. (foto: depositphotos)

Učiňte dítě nezávislým

Někteří rodiče své děti příliš chrání a mají tendenci být takzvaní helikoptéroví rodiče. Ti věnují svým dětem extrémní pozornost a nenechají je objevovat na vlastní pěst. To může některé děti dokonce rozčilovat, či je učinit příliš závislými. Z dlouhodobého hlediska jde tedy o negativní přístup. Nechte dítě objevovat svět, nechte ho objevit, co je špatné, pokud ho nečekají vážné následky. Pokud při hře spadne, nechte ho spadnout a chvíli plakat. Postupně se naučí oprášit se a znovu si začít hrát.

Zaveďte správnou rutinu

V raném věku jsou ratolesti často roztěkané, jelikož dostávají velké množství různých podnětů. To je může mást a komplikovat soustředění. Aby nemusely neustále přemýšlet, co dělají, zaveďte pro ně rutinu. Základní denní plán, který lze následovat, je velkou pomocí. Pravidelné opakování činností navíc rozvíjí pozitivní zvyky. To však neznamená, že byste měli být příliš striktní. Určitý režim je však příznivý.

Rozvíjejte jeho dovednosti

Dítě ve svém životě rozhodně objeví zálibu, které se bude chtít věnovat. Může jít o něco nepatrného, jako je třeba sbírání listů. Ale i něco složitého, jako je třeba pochopení toho, jak astronauti létají do vesmíru. Může jít o hraní na klavír, tančení či cokoli jiného. Pokud má dítko o něco zájem, podporujte ho v tom. Pomozte mu zlepšovat se a pokračovat v tom. Koníčky přináší štěstí a vy budete mít doma šťastné dítě.

Naslouchejte mu

Většina dětí rodičům sděluje své emoce. Často to však přehlížíme s tím, že jde o klasický dětský výlev či záchvat vzteku. Ani ty byste však neměli ignorovat. U dítěte se pak může rozvinout pocit, že je nechtěné, či dokonce komplex méněcennosti. Je důležité, aby vaše ratolest pochopila, že s vámi může mluvit o čemkoli, vy ji vyslechnete a budete se snažit pochopit, co prožívá. Je důležité dítku naslouchat, i když vám třeba zrovna vypráví, co se stalo v jeho oblíbené pohádce.

Vychovat z dítěte zodpovědného mladého člověka s pozitivním smýšlením není snadný úkol. Vhodná zpětná vazba, interakce a mírné vedení jsou cesta správným směrem. Být rodičem, týmovým hráčem, přítelem a osobou, na kterou se může vždy spolehnout, pomůže vašemu dítěti rozvinout jeho osobnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Když na dítě přijde puberta. Jak zůstat rodič i kamarádka zároveň

Těchto 6 věcí vadí většině maminek, ale málokterá to přizná nahlas

 

Mohlo by se vám také líbit: