Na bolest bříška u dětí zkuste vyzrát s tipy našich babiček. Pomůže fenyklový čaj nebo ”tygřík”

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
bolest bříška

Projde si tím asi úplně každý rodič. Pláč a pocity zoufalství a bezmoci při pohledu na miminko, které bolí bříško. Vidět své dítko, jak se kroutí, propíná nožičky a neutišitelně pláče, je pro rodiče obrovskou zkouškou. Bolest bříška není u malých miminek ničím neobvyklým. Hodí se ale vědět, jak můžete v takových chvílích svému drobečkovi pomoci.

Proč děti bolí bříško?

Jedním z nejčastějších problémů, který rodiče miminek řeší, je bolest bříška. Je to také jeden z nejčastějších důvodů pro návštěvu ošetřujícího lékaře. Nabízí se otázka, proč vůbec malé dětičky bříško bolí? Na vině je nedostatečně vyvinuté trávicí ústrojí a střeva. Ta si teprve na stravu zvykají, což je velmi často doprovázeno nepříjemnými potížemi.

Jak poznat, že miminko trápí nadýmání?

Nadýmání je velmi častým problémem u novorozenců a kojenců. Jak můžete jakožto rodič poznat, že vaše dítko trápí tzv. prdíky? Nadýmání je u dětiček doprovázeno nejen dlouhodobým a usilovným pláčem, který se zpravidla nedá utišit (nebo jen hodně těžko), ale také tím, že se miminko různě kroutí, prohýbá, propíná nožičky, snaží se tlačit a červená v obličeji.

pláč

Vidět miminko trpět je pro rodiče trápení. (foto: depositphotos)

Jak můžete miminku ulevit od bolestí bříška?

Vidět své miminko, jak trpí v bolestech a pláče, je pro každého milujícího rodiče velmi nepříjemné. Máme pro vás proto hned několik rad a tipů, jak můžete svému drobečkovi od nepříjemností ulevit. Některé z nich jsou dokonce odzkoušené našimi babičkami – a ty vždycky dobře věděly, co dělají a uměly si se vším poradit.

Masáž bříška

Jednou z prvních pomocí je namazat si ruce dětským olejíčkem a poté jemně ve směru hodinových ručiček miminku bříško masírovat. Není třeba kdovíjak tlačit nebo vyvíjet tlak, opravdu stačí jen lehce, krouživými pohyby. Právě krouživé pohyby pomohou střevům ulevit si od nežádoucích plynů, které se v nich hromadí a způsobují nadýmání.

Teplé obklady

Na bolavé bříško můžete miminku přiložit teplý obklad. Stačí látkovou plenku nahřát žehličkou a přiložit na bříško. Použít lze i speciální nahřívací polštářky.

Cvičení s nožičkami

Další celkem dobře fungující rada, jak dítěti ulevit od bolestí bříška způsobených nadýmáním, je cvičení nožičkami. Pomůžete tak rozhýbat střeva, což opět napomůže k odstranění nahromaděných plynů. Miminko položte na záda čelem k sobě, uchopte jej za nožičky okolo kotníků a pomalu je skrčte směrem k bříšku a zase zpátky. Tento postup několikrát zopakujte.

Rektální trubička

Zkušení rodiče moc dobře vědí, o čem je řeč. Speciální trubička slouží k uvolnění plynů. V praxi se používá tak, že se opatrně a s citem zasune miminku do zadečku (postačí jen kousíček) a pokud dítko trápí prdíky, s pomocí trubičky se jim uleví.

Teploměr

Obdobně si můžete pomoci i s teploměrem (ideálně s tím pro děti, který má měkkou špičku). Pokud jej vsunete dítku jemně do konečníku, usnadníte tak odcházení nežádoucích větříků, které miminko trápí.

Fenyklový čaj

Naše babičky by nedaly dopustit na fenyklový čaj. Ten se proti nadýmání používá už po mnoho let. Pokud je miminko ještě malé a kromě mateřského mléka ještě žádné jiné tekutiny nepodáváte, je tu možnost, že budete fenyklový čaj pravidelně pít vy a skrze mateřské mléko se dostane až k miminku. U starších dětí už lze fenyklový čaj podávat – ze začátku třeba po lžičkách.

Poloha na tygříka

Znáte polohu na tygříka? Při této poloze si rodič položí miminko bříškem dolů na ruku tak, že jeho tvářička spočívá na dlani rodiče. Poloha na bříšku může též dítěti ulevit, když ho bolí bříško. Položte si jej na předloktí a jemně s ním pohupujte, dětem je tato poloha velmi příjemná.

Zdroj: parents.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak dětem jednoduše ulevit od prdíků a plynatosti?

Trápí vaše miminko intolerance na laktózu? Existuje několik příznaků i snadné řešení

Mohlo by se vám také líbit: