Jak dětem jednoduše ulevit od prdíků a plynatosti?

od Michaela Romanová
0 komentář
prdíků

Prdíky či kolika postihuje značnou část novorozenců. Jsou to problémy, kterými je zasažena celá domácnost nehledě na denní či noční dobu. Otázkou zůstává, jak můžete miminku ulevit od prdíků?

Úlevou pro všechny rodiče může být fakt, že tyto bolesti jsou dočasné. Většinu miminek trápí do čtyřech měsíců po jejich narození. Po čtvrtém měsíci věku dozrává trávicí soustava, a to až do šestého měsíce, a peristaltika střev se celkově zlepšuje.

Proč plynatost vůbec vzniká?

Jedním z největších faktorů, jenž má bolest za vinu, je gastroezofageální reflux. Díky tomuto refluxu se část potravy ze žaludku vrací do jícnu. Je to přirozený jev ještě nedovyvinutého trávicího traktu, který si musí přivykat mléčné stravě. Vzduch, který miminko spolkne a jeho časté hltání potravy vyvolává kvašení oné stravy ve střevech.

Jedním z dalších ovlivňujících faktorů je strava kojící matky. Na správnou životosprávu s vynecháním nadýmavých potravin by proto každá novopečená maminka měla být ještě před porodem obeznámena. Například luštěniny, čerstvé pečivo, zelí, cibule, květák, určité druhy zeleniny a ovoce, to vše může problémy miminka zhoršovat.

Příznaky plynatosti

Navzdory tomu, že miminku nic nechybí, má suchou plínku a je nakrmené, tak stále pláče. Miminko se může až svíjet a prudce kopat nožičkami. A i přesto, že chování a houpání od maminky na každý problém pomůže, zde tomu tak není.

Dříve či později si miminko od bolesti uleví, nicméně existuje několik tipů, jak mu ještě více, a hlavně rychleji od prdíků ulevit.

Odříhnutí po mléce

Ať už kojíte či miminku dáváte mléko umělé, po každé stravě by si mělo odříhnout. Přebytečný vzduch spolykaný při kojení tak půjde ven. S tím jsou spojené pravidelné přestávky mezi krmením a dopřáním času na odříhnutí.

Miminko v poloze na bříšku

Miminko by se mělo zkoušet dát na bříško již několik dnů po narození. Ze začátku samozřejmě pouze na malé chvilky. Tyto chvilky se postupem času prodlužují. V této poloze si lehce tlačí na bříško, proto vzniklé plyny mohou rychleji ven. Tato poloha je dobrá i pro posílení svalů a učení se držet si hlavičku.

Pokud máte gymnastický míč, můžete se s miminkem v náručí zkusit pohupovat. Některé maminky také na míč miminko položí na bříško, přidržují ho a pohupují s ním.

Cvičení

S miminkem se dá vhodně cvičit. Zvedat nožičky vzhůru, přitahovat je k bříšku nebo ho můžeme překulovat z jedné strany na druhou.

pláč

Miminko neustále pláče a už nevíte, jak mu pomoci? (foto: 123RF)

Masírování

Pokud máte olejíček nebo speciální masážní kapky vhodné pro miminko, můžete mu bříško krouživými pohyby masírovat. Miminko by tak mělo být uklidněné a připravené na spánek. Nehledě na úlevu od prdíků.

Čajíčky

Ženám, které kojí, se doporučuje pití čaje, a to nejlépe fenyklového. Ten se díky mateřskému mléku dostane do střev miminka, kde blahodárně působí proti plynatosti.

Pokud miminko nekojíte, můžete pro něj v lékárnách zakoupit vhodný čaj proti plynatosti a lahvičkou mu ho podávat. Odvar z kmínu bývá při těchto obtížích také hojně doporučován.

Kapky

Pokud výše uvedené body na prdíky nezabírají, dá se přistoupit k tomuto kroku. Na trhu je řada úlevných kapek, které mají miminku pomoci. Je dobré se v lékárně poradit, nicméně každému miminku dokáže pomoci něco jiného. Případně jich můžete zakoupit více a vyzkoušet je všechny, které až zaberou.

Rektální rourka

Rourka se dá sehnat v lékárně a děťátku může od prdíků ulevit. Kvůli možnému podráždění konečníku se však nedoporučuje používat ji příliš často.

Na každé miminko platí jiné metody, proto je dobré jich vyzkoušet více a těch se poté držet. I přes zcela pochopitelné vyčerpání myslete na to, že obtíže jsou pouze dočasné, miminko z nich brzy vyroste. Narození miminka se řadí mezi nejvýznamnější momenty v životě každého rodiče. První týdny po narození mohou být obzvláště náročné, předně ve chvílích, kdy miminko nezadržitelně pláče.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny vhodné při kojení

Správná technika kojení je základ

Mohlo by se vám také líbit: