Vitamíny a děti: Vystačí zdravý jídelníček a kdy jsou potřeba doplňky?

od Petr Pokorný
0 komentář
Vitamíny

Které děti potřebují vitamínové doplňky?

Ty děti , které nejedí pravidelně dobře vyváženou stravu. Děti které jedí málo. Děti potýkající se s chronickými zdravotními obtížemi, především v případě, kdy užívají nějaké léky. Děti, které konzumují veganskou nebo vegetriánskou stravu.

Nejlepší vitamíny a minerály pro děti

Vitamín A – podporuje normální růst a vývoj, zdraví kůže a očí, pomáhá při opravě tkání a kostí. Mezi jeho dobré zdroje patří mléko, sýr, vejce a žluto-oranžová zelenina.

Skupina vitamínů B – napomáhá se správným metabolismem, podporuje produkci energie. Má pozitivní vliv na oběhovou a nervovou soustavu. Mezi dobré zdroje patří maso (kuřecí a rybí), ořechy, vejce, mléko, sýr, fazole a sójové boby.

Vápník – napomáhá s budováním silných kostí. Mezi dobré zdroje patří mléko, sýr, jogurt nebo tofu.

Železo – buduje svaly a je nezbytné pro zdravé červené krvinky. Nedostatek železa je rizikem v dospívání, zejména pro dívky, jakmile začnou menstruovat. Mezi dobré zdroje patří hovězí a jiné červené maso, krůtí a vepřové maso, špenát, fazole nebo sušené švestky.

Nejlepší vitamíny se nacházejí v čerstvých potravinách

Základem dobré a kvalitní stravy je široká škála čerstvých potravin. Ty jsou mnohem lepší pro vývoj dětí, než produkty průmyslově zpracovávané nebo rychlé občerstvení.

Nejvíce vitamínů a minerálů najdete v potravinách s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Zdaleka nejvíce vitamínů ze všech je čerstvém ovoci a zelenině.

Chcete-li dětem dodat více vitamínů, zaměřte se na větší rozmanitost stravy, nejen na více jídla. Rozložte různé potraviny do několika malých jídel a svačin během dne.

MOHLO BY SE VÁM HODIT 

Na nachlazení platí rakytník, vitamíny a cibule

Mohlo by se vám také líbit: