Syndrom neklidných nohou v těhotenství

od Kachlíková
0 komentář

Tato neurologická porucha, která postihuje poměrně velkou část naší populace, není velmi známá. Lidé, kteří jí trpí, si myslí, že mají jen “nervózní“ nohy. Pokud to není skutečně nadmíru omezující a nebudí je například ze spaní, většinou je nenapadne tento problém s lékařem ani řešit. Proto budete možná překvapeni, že jde o skutečnou a léčitelnou nemoc.

Příznaky

Převážně ve večerních a nočních hodinách jsou lidé s tímto syndromem nuceni pohybovat dolními končetinami. Pociťují pálení chodidel, napětí, svědění, ale může dojít až k tupé bolesti nohou. Spánek je proto velmi nekvalitní a nemocný se pak budí unavený, nevyspaný, neodpočatý.

Příčiny vzniku poruchy

Zatím se nepodařilo zjistit, proč ke vzniku onemocnění dochází. Sledováním bylo ale prokázáno, že může být dědičné. Často si na pálení a neklid nohou stěžuje prarodič, rodič a následně i třetí generace. Postihuje to často lidi s nízkou hladinou železa v krvi, těhotné ženy, nemocné s cukrovkou a chronickým onemocněním kloubů.

Jak si pomoci

Pokud se u vás neklid nohou objeví, neměli byste ve večerních hodinách pít kávu, povzbuzující čaje a jiné nápoje. Doporučuje se prokrvení lýtek studnou sprchou, masáž lýtek, jejich protřepání, uvolnění. Taktéž byste měli dbát na pohyb, při kterém jsou zapojovány nohy, jako je chůze, jízda na kole, plavání.

Při silných projevech, kdy pacient není schopen spát, je frustrován a může docházet až ke křečím, se podávají léky stejné jako u Parkinsonovy choroby.

Po porodu nastane úleva

Těhotné ženy však v drtivé většině případů nemusí mít obavy, s porodem a úpravou hladiny hormonů se jejich nohy opět zklidní a vrátí do pohody. Pokud tímto problémem trpěla matka, je obvyklé, že postihne i dceru.

Zkušenosti maminek

Pavlína, 32let, dvě děti

V prvním těhotenství jsem nejdříve vůbec nevěděla, oč jde! Bylo to velmi nepříjemné, musela jsem nohy stále různě překládat, šoupat nimi po zemi, nebo po prostěradle v posteli. Jen tak přicházela úleva. Vždy to přicházelo kolem osmé hodiny večer, proto jsem tuto dobu vždy nervózně očekávala. Po porodu naštěstí vše přestalo.  U druhého těhotenství se to opakovalo. Neklidné nohy trápí i mou matku a její otec měl stejné problémy.

Jana, 36let, jedno dítě

Tuto nepříjemnou zkušenost mám taky. Večer a před usnutím jsem musela co chvíli pohnout s nohami, bylo to směšné, ale přitom tak omezující! Manžel se snažil pomáhat, masíroval mě lýtka, ale moc to bohužel nepomáhalo. Mezi masáží jsme museli dělat pauzy, abych mohla nohami zahýbat. Po porodu problémy přestaly.

Mohlo by se vám také líbit: