Logické a motorické hračky pro nejmenší

od Kachlíková
0 komentář

Chcete-li pořídit hračku, která by vaše dítě obohatila co se logického myšlení a motoriky týče, jistě si vyberete některou z těch, které vám přiblížíme v tomto článku.

Co kam patří

Tyto skládací hry baví a jsou určeny pro nejmenší děti. Jde o přiřazení správného barevného obrázku na jeho stín. Nejenže rozvíjí logické myšlením, ale i motorické schopnosti a prostorovou orientaci.

Obdobou jsou další hry, při kterých mají děti skládat různě rozkrájený obrázek se zvířátky. Pod zvířátky je ukryta jejich oblíbená potrava a tak se dítě učí nejen to, čím se které zvíře živí, ale i rozvíjí logiku a motoriku při skládání.

Vkládací hračky

Už se mezi ně neřadí jen klasické vkládací kostky, na které jsme byli zvyknutí a do kterých se vhazují kostičky různých tvarů. Existují různé destičky a vysoustruženými tvary, do kterých se vkládají příslušné kostky. Ty můžou být pro složitější práci ještě rozpůleny, předěleny, případně barevně odlišeny.

interaktivní kostkaVynikající verzí je velká interaktivní kostka, která na každé své straně nabízí jinou funkci. Na jedné může být kreslící tabulka, na další počitadlo, na třetí hodiny, na čtvrté vkládačka, na páté motorický labyrint a šestá je na první pohled volná. Po převrácení se na ní ale postaví spirála s dřevěnými korálky (hledáte jantarové korálky?), která je ukrytá uvnitř celé interaktivní kostky. I když je tato hračka poměrně drahá, je skutečně velmi přínosná.

Obrázkové kostky

Jde o dřevěné nebo umělé kostky polepené obrázky, které po složení dávají jeden veliký obraz. Dokážou zabavit kluky i holčičky. Prodávají se v různě velkých sadách, od čehož se odvíjí i náročnost na složení. Z kostek lze taktéž stavit komínky a různé jiné stavby.

Motorický labyrint

V destičce udělaná cesta se spoustou odboček dobře procvičí dětskou motoriku. V cestičkách mají děti vodit zvířátka či tvary a přesouvat je z různých míst do cíle, kam logicky patří. Pomáhá uvolnit zápěstí a procvičovat jeho plynulý pohyb.

Puzzle a vkládání postaviček

Známé puzzle můžete zakoupit jak v dřevěném rámečku, tak jen tak volně, nebo v papírovém kartonu. S kouzelnými obrázky nebo oblíbenými postavičkami pobaví děti od dvou let. Pro snadnější skládnání bývá někdy obrázek nalepen i pod dílky.

Stejně tak zábavné jsou vyřezané postavičky, zvířátka, auta a jiné předměty v dřevěných destičkách, které se mají vložit tak, aby do destičky přesně zapadly.

Pyramidy a nasouvací vláčky

U obou hraček jde o to, aby dítko navlékalo různé tvary na dřevěné kolíky. U pyramidy by měly být kroužky řazeny od největšího po nejmenší, u vláčku zase poskládány kostky tak, aby byly vagonky spojeny a žádný náklad nezůstal nenaložen.

Zatloukačky

Vděčná hračka pro všechny děti. Jde o zatloukání kolíků do destičky, nebo kuliček, které po zatlučení vypadnou skluzavkou ven. Další zatloukačky zase vydávají po úderu na různé tlačítka zvuky, případně blikají. Děti se s nimi vydrží hrát skutečně dlouho.

Mohlo by se vám také líbit: