Proč si děti chtějí hrát s panenkami?

od Chytrá Máma
0 komentář
panenky

Panenky jsou klasickou hračkou pro batolata, a to z dobrého důvodu: Nabízejí malým dětem společnost a pohodlí a řadu dalších výhod pro jejich sociálně-emoční rozvoj, které jim zůstanou po mnoho let – ne-li po celý život. Realistické panenky jako například ,,Baby Born” poskytují batolatům příležitost k učení, které jim umožňuje zpracovávat situace, které zažívají každý den”, říkají lékaři.

Proč si moje dítě rádo hraje s panenkami?

Pokud máte dětský pokoj plný zajímavých hraček, knížek a her, možná se divíte, proč vaše dítě upoutá pozornost obyčejná panenka. Hodně to souvisí s tím, jaká panenka je a zda dítěti smyslově vyhovuje.  Zpočátku může měkká, plyšová panenka odpovídat jejich aktuálním smyslovým preferencím, ale jakmile děti trochu povyrostou, začnou mít k panenkám vztah bez ohledu na to, jak vypadají. Jakmile jsou děti o b it starší, mohou se jim panenky z tvrdších materiálů zdát realističtější, a proto jsou pro hraní vhodnější.

Lidský kontakt tvoří také významnou část každodenních zkušeností velmi malých dětí. Ve věku 1 až 2 let jsou nejdůležitější součástí života lidé kolem vás a panenky jsou jen miniaturní lidé. Děti přitahuje předstírání hry a hraní toho, co prožívají. Je mnohem těžší hrát objímání, líbání a spaní s kostkami.

Předverbálním dětem nebo začínajícím mluvčím mohou být panenky užitečné i pro sdělování emocí. Pokud dítě vezme panenku do ruky a nakrmí ji nebo jinak vyjádří, že jeho “dítě” má hlad, může to být způsob, jak rodiči nebo pečovateli naznačit své vlastní pocity.

 

K čemu jsou dobré dětské panenky?

Ačkoli panenky nejsou nutně součástí žádného formálního vzdělávacího programu, odborníci se shodují, že pro malé děti mají řadu přínosů pro jejich vývoj.

Komunikace

Panenky sice nebývají příliš upovídané, ale to dětem nebrání v tom, aby s nimi konverzovaly. Děti si díky mluvení s panenkami procvičují jazykové dovednosti. Pokud se cítí nejistě nebo se bojí něco říct, mohou to říct své panence.

Panenky mohou také usnadnit sociální dovednosti mezi vrstevníky. Jak se děti blíží předškolnímu věku, uvidíte, že dítě předstírá, že jde se svým dítětem k lékaři nebo do školy, a vede o těchto scénářích bohaté rozhovory s ostatními dětmi.

Kamarádi v panenkách rovněž poskytují dětem příležitost naučit se slova pro pocity, které mohou být neviditelné nebo skryté, jako je hlad, ospalost nebo smutek.

Kreativní myšlení

Jak se batolata vyvíjejí, stává se předstíraná hra základním kamenem zkušeností s panenkami, což otevírá dveře k myšlení mimo hranice možností. Děti mohou hrát věci, které se jim staly, nebo věci, které viděly ve skutečném životě nebo v knihách či televizních pořadech. Nebo mohou prostě jen využít svou představivost a vymyslet, co by dítě mohlo dělat a jak by na to pečovatelka mohla reagovat.

 

Empatie

Běžné rysy batolat, jako je netrpělivost a tvrdohlavost, ukazují, že malé děti mají často problém uznat své okolí.Hra s panenkami může pomoci rozvíjet empatii – zejména pokud je vede dospělý. Pokud například dítě předstírá, že jeho panenka pláče, můžete se ho zeptat: “Je tvé dítě smutné?” nebo “Co myslíš, že by mu pomohlo, aby se cítilo lépe?”

 

Dovednosti jemné motoriky

Zatímco kostky a puzzle mohou podpořit rozvoj jemné motoriky, mnoho dětí rádo obléká a svléká panenky pomocí knoflíků a zipů. Tyto složité pohyby dávají dětem příležitost procvičit si tyto praktické dovednosti.

 

Dovednosti svépomoci

Když děti krmí své panenky, procvičují si používání hrnečku, vidličky a lžičky – dovednosti, které mohou uplatnit při dalším skutečném jídle. (Další výhoda předstíraného krmení: Může usnadnit rozhovory o tom, co vaše dítě jí rádo a co nerado ve skutečném životě.) Hra s panenkami může také podpořit dovednosti v oblasti osobní hygieny. Mnoho dětí například rádo češe panenkám vlasy nebo čistí zuby.

 

Kdy mám dítěti představit panenky?

Jakmile dítě umí držet předměty a manipulovat s nimi, můžete mu představit měkkou panenku (bez tvrdých očí nebo jiných malých částí, které by mohly představovat nebezpečí udušení).

Mnoho dětí projeví zájem o panenky ve věku od 1 do 4 let. Ve skutečnosti může být měkká dětská panenka jednou z nejlepších hraček pro 18měsíční děti, která podporuje předstíranou hru a posiluje sociální a emocionální vývoj. Nebuďte však zděšeni, pokud vaše dítě svou první panenku odmítne. Koneckonců, některé panenky mohou být pro některé děti děsivé – alespoň zpočátku. Možná nejsou připravené na něco, co má hlavu, dvě ruce a dvě nohy.

V rodinách s více dětmi lze panenky použít k seznámení s tím, že do rodiny přibyl sourozenec nebo náhradní dítě.Ideální panenka by měla být měkká a dostatečně velká, aby se k ní dítě mohlo přitulit, ale zároveň dostatečně malá, aby ji mohlo nosit, říkají dětští lékaři.

Pokud jde o zapojení, neočekávejte, že roční dítě bude hrát realistické scénky. Prvního letmého objetí s dětskou panenkou se můžete dočkat kolem 12 měsíců. Později přejde k propracovanějším scénářům, jako je krmení, odříhávání a uspávání.Navzdory výhodám hry s panenkami není vaše dítě odsouzeno k záhubě, pokud je váš dětský pokoj bez panenek. Pokud panenka chybí, může plyšové zvířátko, které lze obejmout, nakrmit a vzít do postýlky, pomoci rozvíjet jejich představivost a procvičovat empatii.

Závěrem lze říci, že panenky zaujímají v dětském světě zvláštní místo, protože nabízejí nejen potěšení z hraní, ale také řadu přínosů pro rozvoj. Pomáhají při rozvoji řeči, podporují kreativitu, učí empatii, zlepšují jemnou motoriku a dokonce podporují svépomocné dovednosti. Představení panenek ve vhodném věku může podnítit dětskou představivost a sociální rozvoj a poskytnout jim neocenitelné nástroje pro pochopení a orientaci v okolním světě. Ať už se jedná o utěšování plyšového kamaráda nebo o dobrodružství s fantazií, panenky hrají významnou roli na cestě růstu a učení dítěte.

Sponzorovaný článek

Mohlo by se vám také líbit: