Vyberte dítěti ten správný kroužek

od Lucie Cermanová
0 komentář
děti hrají a zpívají

Ať už se rozhodnete dát svému dítěti naprostou volnost ve volbě koníčků, nebo se ho budete snažit více či méně směrovat, měli byste přece jenom respektovat některá pravidla.

V současné době je poměrně zajímavá nabídka v možnostech činností od nejmenšího věku. Již s batoletem můžete navštěvovat třeba mateřská centra, kde bude ve společnosti jiných dětí, a přitom může zlepšovat své dovednosti. Bude si zvykat na nové, třeba i starší děti, naučí se komunikovat a nalezne kamarády. Při zábavných činnostech jako tanec, zpěv, prostřednictvím spojení říkadel, pohybu a dalších aktivit podpoříte zdravý sociální a psychomotorický vývoj vašeho dítěte. Když budete mít pocit, že vaše dítě má radost třeba z hudby, můžete se zaměřit na tuto konkrétní oblast. U nejmenších dětí je ale třeba dávat hlavně pozor na rozmanitost, aby se rozvíjely ve všech oblastech.

Od tří až čtyř let začínají kurzy, kterých se již mohou děti účastnit bez přítomnosti rodičů. Pomalu se tak učí samostatnosti.

Dopřejete dítěti zábavu, rozvoj a pohyb

Vše, co bude váš potomek podnikat, by ho mělo bavit a odpovídat psychickým a fyzickým schopnostem. Můžete mít vlastní představy o tom, jakým směrem by se mělo vaše dítě ubírat. Myslete však na to, že vaše sny nemusí být stejné jako skutečná záliba vašeho dítěte. Těšit se z činností, které bude pravidelně provádět, určitě napomůže zlepšení dovedností v dané oblasti.

V raném věku dítěte vůbec není neobvyklé, když vyzkouší i několik kroužků. Proměna zájmů patří k přirozenému vývoji, nejedná se o nestálost. Když budete kroužek vybírat, myslete na to, co vaše dítě baví a u čeho by mohlo vydržet. Některé zájmy totiž bývají značně finančně náročné. Činnosti by se měly doplňovat, nemělo by se tedy jednat o jednostranné zaměření. Kreslení nebo keramický kroužek je vhodné zkombinovat s nějakou formou pohybu.

Existují i kroužky přímo ve školách nebo školkách, u kterých nebudete muset složitě vymýšlet odvádění do kroužku, což by jinak mohlo být komplikací.

Než své dítě do kroužku zapojíte, najděte si reference – kdo a jakým způsobem bude vyučovat. Dále si zjistěte, zda tam budou chodit i někteří kamarádi. I tato skutečnost může mít vliv na to, jestli se bude vaše dítě na činnost těšit.

Pozor na přetížení

Možná se vaše dítě bude chtít účastnit všech činností, které provozují jeho kamarádi. Dejte pozor, abyste ho nepřetížili. Odborníci doporučují tři kroužky týdně, ovšem není to pravidlo, kterého byste se měli pevně držet. Opět záleží na jednotlivci. Každé dítě má jiný rytmus, jinak zvládá činnosti. Některé jsou aktivnější, jiné mají raději více prostoru pro sebe. Na to vše je třeba myslet, když budete plánovat volný čas. Jakmile pozorujete větší únavu, bude nejspíše zapotřebí trochu zvolnit a případně některou činnost ubrat.

Pokud si nebudete jisti s výběrem činnosti, poraďte se s učitelem nebo v pedagogicko-psychologické poradně.

Mohlo by se vám také líbit: