Jak připravit pejska na příchod dítěte: Osvědčené strategie pro harmonické soužití

od Michaela Romanová
0 komentář
pes a miminko

Příchod dítěte může znamenat potíže

Pro některé psy může být nečekaný přírůstek do rodiny dramatickým zážitkem. Jde totiž o zcela nečekanou změnu životního stylu. Psi mají rádi zažitou rutinu – vědí, co a kdy očekávat a cítí se tak dobře. Pokud je nepřipravíte na přicházející změny, které s dítětem souvisí, mohou se cítit velmi nesví.

Tato změna životního stylu může znamenat, že psovi nebudete věnovat tolik pozornosti, procházky ze zkrátí, případně bude o samotě zůstávat o něco déle než je zvyklý. S příchodem dítěte souvisí řada změn v domácnosti – hlasité a neobvyklé zvuky, neznámé pachy a potenciálně i mnoho návštěv. Není tedy divu, že pro některé mazlíčky to může být stresující.

Jak připravit pejska na nového člena rodiny?

Jak a kdy připravit pejska na nového člena rodiny? Čím dříve začnete psa připravovat, tím více času bude mít na to, aby si zvyknul. Zároveň nebudete muset nikam spěchat a zvíře si tak může zvolit vlastní tempo. Snažte se přemýšlet o tom, jaké nové situace v domácnosti s dítětem vzniknou, a postupně je psovi představujte. Nezapomeňte používat odměny, nikam nespěchejte a ujistěte se, že pejsek dobře zvládne každou fázi.

Vybavení a hračky pro děti

Mnoho rodičů má doma potřebné vybavení i spoustu hraček ještě před samotným příchodem děťátka. Tyto věci můžete využít pro lepší adaptaci psa. Během měsíců předcházejících narození miminka po domě rozmístěte různé vybavení – dětskou židličku, ohrádku na hraní, hračky a podobně.

Psovi tak dáte dostatek času a prostoru, aby si na tyto věci mohl zvyknout a připravit se na změnu. Je důležité dovolit mu, aby se k předmětům mohl přiblížit a očichat je. Nechte ho prozkoumávat vlastním tempem a nezapomeňte budovat pozitivní asociaci odměňováním – pamlsky, hračkou či pochvalou.

Přehrávání dětských zvuků

Děti vydávají spoustu různých zvuků již od malička. I to může být pro vašeho mazlíčka šokem. Abyste předešli negativním zážitkům, je dobré doma s předstihem pouštět dětské zvuky. Zpočátku je dobré zvolit nízkou hlasitost a nahrávku pouštět, zatímco pes si hraje či třeba jí. Pokud zůstane v klidu, můžete postupem času zvyšovat hlasitost, až se dostanete na hladinu hluku běžnou v každodenním životě s dítětem. Jakmile pes začne vypadat úzkostně či ustaraně, zastavte zvuky a při příštím pokusu snižte hlasitost.

Seznámení s dětskou vůní

Psi jsou velmi vnímaví, nové pachy je mohou vyvést z míry. Pokud máte mezi přáteli či v rodině někoho s miminkem, můžete si půjčit nevyprané oblečení či deku. Jde o způsob, jak svému mazlíkovi připravit se na nový pach, se kterým se v domácnosti bude setkávat každodenně. I v tomto případě postupujte postupně – nechte psa, aby předměty sám jemně prozkoumal. Snažte se je opět spojit s něčím příjemným jako jsou pamlsky či hra.

Změna denní rutiny

Je přirozené, že s příchodem dítěte budete většinu času věnovat jemu. Nicméně i pes si na to musí připravit a zvyknout, jinak by to pro něj byla nečekaná změna. Se změnou rutiny začněte brzy, aby si zvíře stihlo zvyknout na nový režim.

Zpravidla jde o to, že:

  • psovi věnujete méně pozornosti, či se mu věnujete v jinou denní dobu,
  • procházky jsou kratší či volíte jiné trasy,
  • pes má omezený přístup do některých částí domu (například dětský pokoj),
  • v domácnosti se střídají různé návštěvy, které o psa nemusí mít zájem.

Interakce s dítětem

Zejména pokud na vás pes skáče, může nastat problém při nošení dítěte. I na to je dobré ho zvykat s předstihem. Můžete si vzít panenku a nosit ji jako miminko. Pokud na vás pes vyskočí, nevěnujte mu žádnou pozornost. Naopak, pokud zůstane tlapkami na zemi, buďte připraveni ho odměnit.

Pokud se vám nedaří pejska připravit a udržet v klidu, můžete zkusit házet pamlsky na zem, kdykoli panenku vezmete do náručí. Zvíře se tak automaticky zaměří na jídlo. Postupem času by se měl automaticky naučit nereagovat, i pokud zrovna nehodíte pamlsky.

Bezpečnost na prvním místě

Neměli byste nechávat psa v blízkosti dítěte o samotě. Vždy buďte připraveni a na blízku, nicméně nevěnujte psovi příliš pozornosti, abyste se mohli starat o své dítě. Dobrým řešením je dát psovi nějaký pamlsek, který bude dlouho žvýkat. Může tak být ve stejné místnosti s vámi, přičemž bude naprosto v klidu, zabaví se a vy tak budete mít čas na miminko.

Pejsek si postupem času zvykne, že v určitých situacích na něj nemáte čas. Adaptuje se na novou denní rutinu. To však neznamená, že by již nepotřeboval vaši pozornost nebo pravidelné procházky. Skloubit péči o dítě a zvíře může být někdy náročné, právě správné načasování vám pomůže se pečlivě připravit a vše ulehčit.

MOHLO BY SE VÁM HODIT 

Co nachystat na cestu domů z porodnice

Mohlo by se vám také líbit: