Preeklampsie ohrožuje život matky i dítěte. Hlídejte si v těhotenství tlak

od Michaela Romanová
0 komentář
preeklampsie

Preeklampsie je komplikace těhotenství, která může být pro matku i plod velmi nebezpečná. Tento stav se obvykle vyskytuje po 20. týdnu těhotenství, tedy většinou v třetím trimestru. Je pro něho typický vysoký krevní tlak a vysoká hladina bílkovin v moči. Pokud není zdravotní problém léčen, vede k vážným následkům, jako je selhání ledvin, nebo dokonce úmrtí matky i plodu.

Jak preeklampsie vzniká

Preeklampsie se vyskytuje u přibližně 5 až 8 % těhotných žen. Příčina této nemoci není zcela jasná, ale pravděpodobně se jedná o kombinaci více faktorů jako je genetika, stres, obezita, hypertenze. Preeklampsie spočívá v problémech s funkčností placenty a jedná se o onemocnění cév v děloze těhotných žen. Více jsou tím ohroženy ženy pod 20 let nebo naopak nad 40 let, prvorodičky, ženy s vícečetným těhotenstvím a kuřačky.

Placenta je orgán, který se vytváří během těhotenství a slouží k přenosu živin a kyslíku z matky na plod. Pokud je placenta preeklampsií postižena, většinou to znamená, že cévy v děloze nejsou zcela průchodné a dochází k tomu, že plod má nedostatek živin a kyslíku. Nenarozené miminko pak začne produkovat látky, které vedou ke zvýšení tlaku matky, díky čemuž se mohou živiny dostat k plodu. Jenže to s sebou přináší negativní změny na ledvinách, játrech nebo mozku matky, což ji i plod ohrožuje na životě.

Jaké jsou příznaky

Hlavním příznakem preeklampsie je vysoký krevní tlak a zvýšená hladina kyseliny močové. U těhotné ženy se objevují bolesti hlavy, zdvojené vidění, otoky dolních a horních končetin a celková nevolnost (zvracení). Tyto problémy se vyskytují i u žen, jejichž těhotenství probíhá normálně. Je proto zapotřebí obezřetnosti, a v případě těchto potíží se raději obrátit na lékaře, který může preeklampsii vyloučit, nebo potvrdit.

Léčba

Jestliže se u těhotné ženy onemocnění vyskytne, tak v případě naměřeného tlaku nad 140/90 a více musí být hospitalizována a sledována pak v nemocnici. Nejsou-li důvody pro hospitalizaci, tak je pacientka sledována ambulantně. Při krevním tlaku nad 160/110, začínajícím plicním edému či zrakových poruchách je nutné zvážit předčasné ukončení těhotenství.

Jak je patrné, zásadní je při léčbě preeklampsie udržování zdravého krevního tlaku. Terapie zahrnuje také přísný klid na lůžku a podávání zejména hořčíku, železa a bílkovin.

Možné komplikace

Vážnou komplikací preeklampsie je tzv. HELLP syndrom, který má bohužel až 40% úmrtnost. Typický je rozpad červených krvinek, snížené množství trombocytů v krvi a patologické jaterní testy. Projevuje se zvracením, bolestí v pravém podžebří a v epigastriu (část břicha nad horizontální čarou spojující nejnižší body obou žeberních oblouků). Jedinou možnou léčbou tohoto stavu je ukončení těhotenství.

Další komplikací preeklampsie je eklampsie, která se projevuje křečemi celého těla připomínající epileptický záchvat. Žena může upadnout do bezvědomí. Není-li jí včas poskytnuta lékařské pomoc, ona i plod mohou umřít.

Věděli jste, že… Některé moderní důkazy hovoří o tom, že u žen postižených v těhotenství preeklampsií je zvýšené riziko vzniku onemocnění srdce a cév.

Existuje prevence?

Bohužel ani zdravý životní styl nemůže zabránit vzniku preeklampsie u těhotných žen. Nepomůže ani užívání doplňků stravy pro gravidní ženy nebo větší přísun vitamínů. Důležité jsou proto pravidelné prohlídky u ženského lékaře během těhotenství, při nichž existuje šance na brzké odhalení případných zdravotních problémů.

Těhotné ženy by proto neměly tyto prohlídky podceňovat, protože jsou důležité pro zdravý vývoj jejich miminka i pro ně samotné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Infekce plodové vody: Nebezpečí pro maminku i dítě

Těhotenská cukrovka představuje pro miminko nebezpečí

Mohlo by se vám také líbit: