Návod pro všechny školáky: Jak správně vybrat střední školu

od Michaela Romanová
0 komentář
střední

Do 14. roku dítěte je jeho studentský život nalinkovaný. Musí projít mateřskou školkou, pak ho čeká 9 let na škole základní. V posledním roce studia však vyvstává otázka – co dál? Jakou střední školu si vybrat? Učiliště? Maturitní obor? Gympl, technické zaměření nebo humanitní orientace? Převážná většina rodičů nechává potomkovi volnou ruku, jak si ale vybrat to pravé ořechové?

Studium na střední škole

Mnoho žáků základní školy se již ke konci studia těší, až budou studovat, co je opravdu baví. Žádné zbytečné informace, předměty, které je nenaplňují, zkrátka konec všeobecných znalostí. Na jednu stranu se mladiství chtějí uchýlit na svou cestu vzdělání, která přesně odpovídá jejich zájmům, na druhou stranu zároveň většina z nich moc netuší, co by je jednou bavilo dělat.

Není to jednoduché se v 15 letech rozhodnout, do jakého oboru směřovat. Mnozí se bojí učinit tak zásadní věc, která ovlivní celý jejich život. Existuje však pár tipů, které vám pomohou se rozhodnout, která střední škola vám bude nejvíce vyhovovat. Prostě bude ta pravá!

Zamysli se nad sebou

Toto „pořekadlo“ v tomto případě není myšleno z morálního hlediska. Popřemýšlej, co tě baví, jaké jsou tvé koníčky a záliby. Ujasni si, v čem vynikáš, a naopak co jsou tvé slabé stránky. Ačkoliv poukázání na negativní vlastnosti nemusí být příjemné, pomůže ti to vyřadit školy, na kterých by ses trápil. Bojuješ například s jazyky? Tak nechoď na jazykovku.

Svěř se rodině a nejbližším

Už jsi se rozhlížel po trhu středních škol? Zaujala tě nějaká? Máš už představu o své budoucnosti? Sděl tvé vize rodičům, sourozenci, prarodičům či blízkým přátelům. Důležité je, abys jim důvěřoval. Neboj se zeptat na jejich upřímný názor. Zpětná vazba může být sice negativní, ale i ta je však lepší než žádná. Možná tě povzbudí k dalšímu přemýšlení nebo inspirují k jinému rozhodnutí.

Pozoruj okolí

Všímej si povolání, se kterými se setkáváš v běžném životě každý den. Pozoruj a pak o nich přemýšlej. Bavilo by tě dělat takové povolání? Co bys musel studovat? Všímej si i detailů jako jsou pomůcky, čistota práce, fyzická náročnost a další. Všechny tyto aspekty mohou ovlivnit tvé rozhodnutí o budoucím vzdělání.

Bez informací se nerozhoduj

O tom, že si vytvoříš seznam středních škol, ze kterých budeš vylučovací metodou vyřazovat ty nevhodné, jsme již mluvili. Nyní udělej opak vyber si tvé top favority a najdi si o nich co nejvíce informací. Neomezuj se pouze na okolí bydliště. Po republice je nespočet možností.

Hledej informace jako:

  • jaké nabízí škola obory
  • jaké předměty bys musel studovat
  • jaké jsou podmínky přijetí
  • jaká je prestižnost školy
  • zda se nabízí výjezdy do zahraničí a další

Podívej se na školu i z globálu – jak bys do školy dojížděl, zda je součástí areálu i jídelna. V případě školy daleko od domova se zamysli, kde bys bydlel, kolik by to stálo…

TIP: Množství lidí, kteří měli zájem o obor, zjistíš z údajů z předchozích let.

Neseď jen doma

Existuje pořekadlo: „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Papír snese všechno. Na web školy a celkově na internet lze napsat všelijaké opěvné informace. Ne všechny mohou být pravdivé. Není nad to se do vysněné školy jet podívat osobně. Od toho slouží dny otevřených dveří.

Uchazeče ochotně po škole provedou, obeznámí ho s důležitými informacemi a odpoví na všechny zvídavé otázky. Mnohdy uchazeče provádí přímo žáci školy, bude mít tedy „recenzi“ školy přímo od současného studenta. Prohlédnete si školu, jak vypadá, jaké je vybavení, setkáte se s budoucími učiteli. Bývá to zlomový moment v rozhodování, zda žák na školu chce, nebo ne. Na den otevřených dveří můžeš navštívit libovolný počet škol.

Stále váháš a nemůžeš se rozhodnout? Neporadili ti ani blízcí a rodiče? Nech si poradit od odborníků. Pedagogicko-psychologická poradna je tu pro všechny. Neostýchej se je kontaktovat s jakýmikoliv pochybnostmi, oni ti jistě ochotně se vším pomohou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

U školáků je dostatek spánku nesmírně důležitý

Výběr základní školy: Klasická nebo alternativní? Dejte na potřeby dítěte

Mohlo by se vám také líbit: