U školáků je dostatek spánku nesmírně důležitý

od Helena Syslová
0 komentář

Kvalitní spánek v dostatečném množství je důležitý pro každého člověka. Obrovský význam má však u dětí školního věku – zajistí jim patřičnou aktivitu, fungování psychiky, ovlivňuje jednání i chování. Nedostatek spánku u dospělého se nemusí projevit hned, ovšem u dětí je viditelný hned druhý den na školním výkonu. Příčinou špatného hodnocení a nevyhovujících známek může být právě špatná spánková hygiena, která nesouvisí pouze s místem pro spánek nebo vybavením dětského pokoje a postele.

Důsledkem není jen špatný školní výkon

Pro dobrý výkon ve škole není důležitá jen příprava a vybavení školními pomůckami, ale právě relaxace a spánek. Pokud dítě nemá pravidelný spánek bez přerušení, může trpět neklidem, bolestmi nohou – hlavně před usnutím, chrápe, ráno vstává s potížemi, během dne se pak obtížně koncentruje, jeví známky ospalosti a je schopné usnout ve škole během výuky. Podobné příznaky však mívají i děti s jinými potížemi, například ADHD a dalšími. Pomoc odborníka je zde velmi důležitá.

Příčinu poruchy spánku mnohdy nezná ani dítě

Proč špatně usíná a neklidně spí, probouzí se nebo se převaluje v posteli, to většinou neví ani samotné dítě. Může se jednat o stres, zvraty v rodině, psychickou zátěž, věkově náročné období, deprese, problémy s kamarády nebo rodinou, ale i onemocnění, poruchu osobnosti a mnoho jiných příčin. Poruchy je třeba sledovat, a pokud by trvaly delší dobu nebo byly velmi intenzivní, je potřeba příčinu hledat a přesně určit. Pomoci zde může například lékař nebo pracovník pedagogicko – psychologické poradny.

batoh1

Co mohou dělat rodiče

První důležitou věcí je spánkový režim. Spát a vstávat by mělo dítě ve stejný čas, aby mělo zažitý pevný spánkový rytmus – i o víkendech. Jestliže dítě nemůže usnout po dobu 20 minut, mělo by mít relaxační aktivitu – hudbu nebo četbu. Ta je uklidní a unaví a pak je možno dále spát. Dalším pravidlem je nespat během dne. Postel je nutno využívat jen na spaní a její vybavení – povlečení a peřiny – by mělo být příjemné a pohodlné. Také oblíbená měkká hračka může pomoci. Lehká jídla a méně nápojů před spaním jsou samozřejmostí.

Mohlo by se vám také líbit: