Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

od Helena Syslová
0 komentář

Plánujete další dítě a přemýšlíte o tom, jaký věkový rozdíl by byl ideální? Ať si vyberete jakékoli rozmezí, každé má své výhody i nevýhody. Nejedná se ani tak o výhody materiální, i když možnost ušetřit při nákupu dětského oblečení nebo výbavičky není zemnedbatelná. Někdy je plánování k ničemu a miminko může přijít před nebo po plánovaném období. Každé dítě je také samostatná osobnost a má výrazné povahové rysy, takže se často stává, že očekávané vztahy mezi sourozenci se vyvíjejí jinak a věkový rozdíl zde nemusí hrát roli.

Věkový rozdíl 1-3 roky je velkou zátěží pro rodiče

Největší výhodou tohoto věkového rozmezí je pravděpodobnost, že děti se nebudou vnímat pouze jako sourozenci, ale také jako nejbližší kamarádi. Starší sourozenec v tomto věku většinou nepovažuje mladšího za konkurenci a tolik na něj nežárlí. Společně se dokážou zabavit, jistě si spolu budou hrát a sourozenecké spory hravě vyřeší. Budou mít stejné dětské hračky, mohou po sobě dědit oblečení a budou spokojené, když pro ně připravíte jeden program. Nevýhodou jsou však nároky kladené na rodiče, zvláště období po narození druhého dítěte, kdy se staráte o batole i miminko.

Věnujte se více staršímu sourozenci

Pokud budete mít děti v odstupu 3-5 let, bude si starší dítě vyžadovat více pozornosti než miminko. Výhodou je však to, že starší sourozenec může navštěvovat školku, takže rodičům zbyde dostatek času pro malé dítě dopoledne a odpoledne se mohou více zaměřit na staršího potomka. I pokojíček pro děti tohoto věku lze hezky zařídit přiměřeným dětským nábytkem, u kterého se sourozenci postupně prostřídají. Starší sourozenci mohou být mladším dobrým příkladem, i když z počátku mohou žárlit, zvláště pokud přijdou o pozici jedináčka.

Děti a mluva2

Pomocník i vzor

Činí-li věkový rozdíl mezi sourozenci více než 5 let a starší ze sourozenců není v problematickém věku dospívání, stane se velký bratr nebo sestra neocenitelným pomocníkem rodičů a pro malého človíčka přirozeným vzorem. V pozdějších letech mu může být i rádcem a oporou. Vše záleží na tom, jaké vztahy panují v rodině a jakým způsobem je starší sourozenec zapojován do péče o mladšího. Někdy působí problémy nezvládnutá adaptace a rozdíl v zájmech a potřebách.

Mohlo by se vám také líbit: