Noční pomočování může být problém

od Helena Syslová
0 komentář

Mysleli jste, že s přibývajícími lety vašeho dítěte se zbavíte pořizování plenkových kalhotek, skoro každodenních výměn ložního prádla a pyžam, protože dítě neudrželo moč, ale musíte tento problém stále řešit, i když váš potomek překročil hranici 4 let? Pokud k těmto situacím dochází pravidelně, je potřeba zaměřit se na řešení, jinak by problém mohl přetrvávat i ve vyšším věku. Příčin může být více a je nutné odhalit ty správné. V každém případě dítě netrestejte ani ho neponižujte nebo mu nepříjemnou situaci nevyčítejte.

Začněte klidem a pitným režimem

Jednou z prvních příčin nočního pomočování dětí předškolního a mladšího školního věku může být stresující rodinné prostředí nebo chyby v pitném režimu dítěte. Zde je v případě problémů potřeba začít. Noční pomočování totiž může vyjadřovat obavy dítěte např. z rozkolu mezi rodiči, rozvodu, obtížnou sociální situací, ale i z rozporů mezi sourozenci nebo vrstevníky. Další možnou příčinou bývá nesprávný pitný režim. Zkuste přimět dítě, aby pilo méně (třeba ze speciálních hrníčků) , ale v častějších intervalech. Převážnou část tekutin musí vypít přes den, ve večerních hodinách pít již jen minimálně. Pokud potřebuje na toaletu, musí mít po celý den možnost ji rychle dosáhnout. Těsně před spaním je močení povinné.

d_19130433_banquet-the-builders-3dilna-detska-sada

Noční buzení

Další možností, jak pomočování zabránit, je noční buzení. Tato metoda je však problematická, protože tak dochází k přerušení hlubokého spánku dítěte a dítě nerozliší přirozené vyprazdňování od pomočení ve spánku. Dítě si neodpočine a může se tím narušovat jeho zdravý vývoj. Lepší je věnovat se zklidnění dítěte před spaním, kdy všechny činnosti proběhnou v klidu, na vše bude dostatek času a dítě nebude stresováno. Vynechte i televizní pořady nebo hry na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Nechcete-li často měnit ložní prádlo, můžete využít speciální natahovací plenkové noční kalhotky.

Kdy se obrátit na lékaře

Noční pomočování dětí mívá mít samozřejmě i jiné příčiny. Přetrvává – li problém delší dobu, je vhodná konzultace s lékařem, popřípadě psychologem. Ti se pokusí stanovit přesnou příčinu a navrhnou i léčbu. Bude vyšetřena moč dítěte, může dojít na ultrazvukové vyšetření a doporučení k dětskému nefrologovi. Pomočování může mít i fyziologické příčiny a ty je třeba odhalit co nejdříve. Pomůžete tak dítěti a ušetříte si mnoho starostí – i s množstvím ložního prádla a dětského oblečení.

Mohlo by se vám také líbit: