Nebojte se nakupovat s dětmi

od Helena Syslová
0 komentář

Také vás často rozčilovalo chování dětí a rodičů při nákupech v malých obchodech, supermarketech či hypermarketech? Pláč, nekontrolované pobíhání, jízda ve vozíku, vztekání se, osahávání zboží a obtěžování okolí? Máte nyní vlastní dítě a máte obavy, aby se i pro vás nestal nákup s dítětem předmětem opovržení a nepochopení ze strany ostatních nakupujících a nenastaly situace, které vám připomenou noční můru? Pak se pusťte do důkladné přípravy a bezproblémový nákup natrénujte. Je jedno, půjde-li o nákup potravin nebo dětského oblečení – některá pravidla zůstávají vždy stejná.

Postupujte podle plánu

Zvažujte, do kterých obchodů musíte vzít dítě sebou. Postupujte podle seznamu – zvolte jak obchody, tak zboží, které potřebujete, a sepište seznam v pořadí, jak jsou výrobky uloženy. Budete tak nakupovat racionálně a rychle. Víte-li, že se bude jednat o objemný a delší nákup, zvažte, zda neumístit dítě do dětského koutku, kde najde jak své vrstevníky, tak hračky, nebo vezměte na nákup dalšího dospělého, který se dítěti bude po dobu nákupu věnovat. Nezapomeňte na přestávky na svačinu a na možnost odběhnout na toaletu. Na nákupy nechoďte v době, kdy je dítě unavené nebo ospalé.

d_2185126_softshellova-bunda-modra

Pozor na reklamu

Nákup vám může značně znepříjemnit ovlivnění dítěte reklamou. Pokud necháváte na dítě působit reklamní spoty bez omezení, lze očekávat problémy při nakupování. Dítě pak bude požadovat přesně ty výrobky, které vidělo v reklamě, a na vaše argumenty nebude brát ohled. Nákup se pak stane nepříjemným a může se značně prodražit. Zkuste pozornost dítěte odvrátit od preferovaných produktů a zaujměte ho jinak – svěřte mu třeba vyhledání určitého zboží podle vašeho seznamu. Neustupujte dítěti ve všem, ale ani úplně neodmítejte jeho názor – vždy je možné koupit drobnou hračku nebo malou sladkost.

Domluvte se s dítětem předem

Chystáte – li se na větší nákup, domluvte se s dítětem dopředu na tom, že mu dovolíte zakoupení jedné věci – tu specifikujte zcela jednoznačně. Také můžete vzít do obchodu oblíbenou hračku dítěte, batůžek, který bude mít na starost a bude ho hlídat. Mnozí rodiče volí i to, že vybrané zboží dovolí dítěti konzumovat již v prodejně (například rohlík), to však není nejvhodnější řešení a příklad do budoucna. Pokud máte z nákupů s dítětem obavy, zkuste alespoň některé nákupy vybavení nebo doplňků vyřešit přes internet.

Jantarové korálky pro krásu i zdraví

Mohlo by se vám také líbit: