Co dělat při poruchách dětského spánku

od Helena Syslová
0 komentář

Nestálost dětského spánku poznal snad každý rodič. Málokteré dítě ve věku do čtyř let dokáže prospat celou noc a nerušit rodiče. Nejkratší dobu spánku mají miminka, v nejlepším případě spí v celku 4 – 5 hodin. Většina malých dětí budí své rodiče alespoň jednou nebo dvakrát za noc a nepřetržitě po 8 až 14 hodin spí děti až od 6 či 7 let věku. Pokud se však děti budí častěji, může se jednat o reakci na prožitky dne, rodinnou situaci či fyzikální podmínky (teplota v pokoji, volba dětského oblečení apod.).

Klid a pohoda zaručí pokojný spánek

Velmi častou příčinou neklidného dětského spánku mohou být prožitky uplynulého dne. Vzrušující a neobvyklé události zpracovává dětská mysl i v průběhu spánku a dítě se může budit nebo dokonce trpět nočními můrami. Proto je potřeba opatrně jednat a nepředvádět před dítětem hádky a neshody mezi rodiči. I tak je riziko, že vnímavé dítě napjatou situaci vytuší a jeho spánek tak bude narušen. Strach nebo starost může u dítěte vzbudit i nevhodně zvolené vyprávění před spaním.

čtení1

Jaké podmínky jsou důležité

Také správné zařízení dětského pokoje a přijatelná teplota pro spánek jsou důležité. Příliš vysoká teplota, nevhodné ložní prádlo, nepravidelná doba, kdy dítě chodí spát nebo výrazné změny režimu mohou být dalšími příčinami neklidného dětského spánku. Podobně působí i nevhodné stravovací návyky, kdy dítě jí nepravidelně, těžká jídla nebo sladkosti či pojí těsně před spaním a těžké bříško mu pak brání v pokojném spánku. Pohoda, pevně stanovená pravidla a jednotný postup při výchově jsou zárukou jistoty a bezpečí pro dítě a tedy i pro jeho spánek.

Čím klidnému spánku napomoci

Pokud má dítě problémy se spánkem, můžete mu napomoci mnoha způsoby. Kromě vhodných podmínek se nabízejí také bylinky a aromaterapie, masáže a samozřejmě pohádky a uklidňující vypravování. Bylinkový čaj na dobrou noc nebo bylinné polštářky v posteli uklidňují stejně jako vůně z aromalampy. Masáže dětských nožek bylinným olejíčkem také vykoná dobrou práci. Noční světýlko zabrání strachu ze tmy, ovšem televize nebo světelné displeje mohou působit rušivě. Dítě vždy bezpečně zklidní vyprávění rodičů nebo čtení pohádek.

Mohlo by se vám také líbit: