Jak na předporodní masáž hráze. Zapojit můžete i partnera

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
předporodní masáž hráze

Nástřih hráze je noční můrou nejedné rodičky. Přesto jde o jeden z nejčastěji prováděných porodnických výkonů. Pro maminku je to velká nepříjemnost, velmi bolestivá věc, která se dlouho hojí, hrozí zde riziko infekce. Zkrátka nic, co byste si přály řešit poté, co si máte užívat čerstvě narozené miminko. Lze tomuto zásahu nějak předejít? Povídá se, že určitou pomocí může být předporodní masáž hráze. O co jde a jak to funguje?

Co je předporodní masáž hráze?

Hráz je oblast nacházející se mezi pochvou a konečníkem. Je to ta část ženského těla, která je během porodu vystavena extrémnímu tlaku. Předporodní masáž hráze může být určitou prevencí proti nechtěnému nástřihu. Díky masáži se zvýší pružnost této oblasti, zrovna tak se zvýší schopnost hráze roztáhnout se a lépe díky tomu zvládnout tlak během porodu.

Kdy provádět masáž hráze?

Budoucím maminkám se doporučuje provádět předporodní masáž hráze cca 4-6 týdnů před termínem porodu. Pro některé ženy je to něco nepředstavitelného, pro jiné alespoň částečné uklidnění, že se možná vyhnou nástřihu či případnému natrhnutí vlivem průchodu hlavičky. Jsou ženy, pro které se masáž hráze stane sexuální stimulací a takové ženy mohou jen získat.

Jak masáž hráze provádět?

Masáž hráze může těhotná žena provádět sama, některým je pohodlnější, když jim s masáží pomůže partner. Základní podmínkou je mít vždy čisté ruce, aby nedošlo k zanesení infekce. Pokud máte vy nebo váš partner hrubší konečky prstů, doporučujeme používat rukavice, aby vám masáž nebyla zbytečně nepříjemná. Masáž hráze provádějte v polosedě, nohy pokrčte a nechte mírně od sebe.

K masáži používejte olej, případně lze použít i trošku ve vodě rozpustného gelu. Nedoporučujeme používat minerální oleje, ani dětské olejíčky. Bohužel oba typy produktů mají tendence vysušovat tkáň a to rozhodně není žádoucí. Nejdříve vmasírujte trochu přípravku do hráze. Je důležité, aby prsty jemně klouzaly po pokožce.

Teď přijde na řadu ta část, která může být některým ženám nekomfortní. Zasuňte nejdříve ukazováček do pochvy až ke druhému kloubu. Poté přidejte i prostředníček. Prsty přejíždějte od jedné strany k druhé a “na dně” stlačujte stěnu pochvy směrem dolů a dopředu. Předporodní masáž hráze by měla probíhat cca 3 minuty. Během masáže dojde k uvolnění poševní tkáně, uvolní se také svaly, které obklopují pochvu.

Masáž radíme zakončit cca minutovým mnutím kůže na hrázi. Kůži jemně mněte mezi palcem a ukazováčkem, přičemž palec bude vně pochvy a ukazováček uvnitř. Na začátku bude tkáň působit velmi pevně, ale budete-li masáž provádět pravidelně, pocítíte postupující zjemnění a lepší pružnost.

Má masáž hráze nějaká rizika?

Těhotné ženy jsou na sebe v mnoha ohledech velmi opatrné, proto možná i vás zajímá, jestli má předporodní masáž hráze nějaká rizika. Pokud se masáž provádí nevhodným způsobem, pak může určitá rizika představovat, například pokud si neumyjete ruce a zanesete si do těla nějakou infekci, nebo pokud budete masírovat bez jakéhokoli přípravku (olejíčku, gelu), může být tkáň podrážděná.

Masáž hráze není vhodná:

  • pro vícerodičky, které prožily předčasný porod
  • při předčasném odtoku plodové vody
  • při přítomnosti vaginální infekce
  • pokud masáž vyvolává kontrakce

Masáž hráze nedává 100% záruku, že nedojde k nástřihu

Mnoho budoucích maminek je toho názoru, že pokud budou pravidelně a poctivě provádět masáž hráze, zaručeně se vyhnou nástřihu. Bohužel to není pravda. Masáž sice může připravit tkáň hráze na porod, může také snížit porodní bolesti. Nicméně nelze s jistotou říci, že k nástřihu nebo natržení během porodu nedojde. Jinými slovy je ale pořád lepší dělat něco pro to, aby k těmto nepříjemnostem nedošlo, nežli nedělat vůbec nic.

Zdroj: nct.org.uk, americanpregnancy.org, healthline.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, jak před porodem přirozeně změkčit děložní čípek

Porod koncem pánevním: Přirozeně, nebo císařem?

Mohlo by se vám také líbit: