Nejčastější otázky o plodové vodě, na které chcete znát odpověď

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
plodové vodě

Mnoho žen o plodové vodě ví jen to, že během těhotenství obklopuje miminko. Přesto, že je plodová voda tak důležitá, většina maminek o ní příliš mnoho neví. Mezi základní informace patří, že plodová voda má čirou, lehce nažloutlou barvu a že ji produkuje amnion, neboli tenká blána pokrývající plod a vnitřní stranu dělohy. Co dalšího byste o plodové vodě měli vědět?

Co ji tvoří?

Před 20. týdnem těhotenství je plodová voda většinou tvořena vodou a elektrolyty z těla matky. Po 20. týdnu těhotenství postupně obsahuje větší podíl moči vašeho dítěte. Vaše dítě cvičí polykání a nakonec, protože to, co jde dovnitř, musí vyjít, plod do ní bude vylučovat moč.

plod

Dítě do plodové vody vylučuje moč. (foto: depositphotos)

Jak vypadá?

Normální plodová voda je vodnatá čirá nebo slámově zbarvená tekutina a vypadá podobně jako moč. I to je častý důvod, proč si mnoho maminek ke konci těhotenství není jistých, jestli si jen tzv. neučůrly, nebo jestli u nich dochází k úniku plodové vody.

Jak zjistím, zda mi uniká plodová voda?

Nejprve si nasaďte hygienickou vložku (ne tampon) a sledujte množství a barvu tekutiny, kterou ztrácíte. Pokud je po několika hodinách množství tekutiny jen velmi malé, pravděpodobně nejde o únik plodové vody. V opačném případě nebo při jakýchkoli pochybnostech navštivte svého lékaře.

embryo

Víte vše o plodové vodě? (foto: depositphotos)

Jak voní/zapáchá?

I když je plodová voda podobná moči, rozhodně tak není cítit. Od moči očekáváme onen typický zápach, který je často silný. Plodová voda by ale silně zapáchat neměla – to už značí nějaký problém a tehdy je na místě vyhledat doktora. Zato může mít mírně kovovou a jemně sladkou vůni.

Je plodová voda lepkavá?

Plodová voda by neměla mít lepkavou konzistenci. Pokud si všimnete něčeho lepkavého nebo hustého bělavého zbytku ve spodním prádle, je nepravděpodobné, že se jedná právě o ni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masturbace v těhotenství dá orgasmu nový rozměr, tak s chutí do toho

Proč je 12. týden těhotenství je klíčový a co se v něm odehrává?

Mohlo by se vám také líbit: