8 tipů, jak si užít devátý měsíc těhotenství, i když je to náročné

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
těhotenství

Vaše těhotenství graduje. Blížíte se do finále, už dokonce kráčíte po cílové rovince. Čeká vás poslední měsíc těhotenství – chvíle, kdy naposledy nosíte své dítě pod srdcem a také nejnáročnější období vůbec. Nejedna maminka jistě potvrdí, že devátý měsíc je šílený. Je možné si ho užít i přesto, že je to místy opravdu náročné?

Nevzdávejte se svých zájmů

I když vaše chůze připomíná spíše kutálení se velkého míče, přes bříško si nevidíte na palce u nohou a funíte, kudy chodíte, rozhodně to není důvod, proč byste se měly vzdávat svých zájmů. Neodmítejte od kamarádky pozvání na kafe a dortík do vaší oblíbené kavárny. Nerušte partnerovi večeři spojenou s kinem a pěkným filmem. Sice máte pocit, že se na vás všechno sype, necítíte se ve svém těle pohodlně, ale jsou to na nějakou dobu poslední chvíle, kdy tohle všechno můžete dělat. S maličkým miminkem to nějaký čas nepůjde, tak si to ještě těch pár týdnů užijte.

Nestyďte se za to, že hodně odpočíváte

Nosit pod srdcem devět měsíců malého sviště je hodně náročné. A to nejen psychicky, ale zejména fyzicky. Každá maminka, která si tím prošla, jistě potvrdí bez váhání, že to stojí hodně sil. Vy se ale nemusíte přepínat, přemáhat se a jet tzv. až na doraz. Jste těhotná, což sice neznamená nemocná, ale vaše tělo zvládá věci, nad kterými by mnohému zůstal rozum stát. A vy si zasloužíte odpočinek, hodně odpočinku. A rozhodně se za něj nemusíte stydět.

Rozmazlujte se

Poslední měsíc vašeho těhotenství přináší (na nějaký čas) poslední příležitost, jak o sebe, jakožto žena, pečovat, rozmazlovat se a hýčkat sebe sama. Po narození miminka budete mít jiné starosti než si zajít ke kadeřnici, nechat si namasírovat ruce, dojít si na pedikúru a podobně. Využijte posledních dnů, kdy jste těhotná, k tomu, abyste se cítila krásná.

těhotenství

Těhotenství provází řada nepříjemností, ale jsou to zároveň vaše poslední měsíce bez dalšího člena rodiny. (foto: depositphotos)

Dopřejte si něco dobrého na zub

Co zaručeně zažene všechny chmury? Co vás přiměje, alespoň na malou chvíli, nelitovat se a nenadávat, že se do ničeho nevejdete, všechno vás tlačí a vy jste protivné samy sobě? Jasně, je to něco dobrého k snědku. Cokoli, co máte rády, co vám chutná a co vám zaručeně zlepší i ten nejhorší den, kdy si budete připadat tlustá, nemotorná a nepohyblivá. Teď jde figura stranou, milé dámy!

Snažte se hýbat, i když to může být úsměvné

Pohyb je pro naše tělo důležitý, bez ohledu na to, jestli jste zrovna na finální cestě k porodu, nebo miminko vůbec nečekáte. I když se během posledního měsíce těhotenství i při pouhé představě pohybu musíte smát, připadáte si jako velryba plácající se na souši, nezanevírejte na fyzickou aktivitu. I kdyby to měla být jen procházka po městě, každý pohyb se počítá.

Připravujte se na příchod miminka

Jasně, jste v devátém měsíci, proto pravděpodobně už máte všechno do posledního detailu nachystané, připravené a jste jednoduše ”ready”. Nicméně pokud na vás přijde nějaký splín z toho, že jste věčně unavené, máte špatnou pleť, neoholené nohy nebo naopak nateklé kotníky, myslete na své miminko. Na dítko, které nosíte pod srdcem a které tu co nevidět bude.

Dopřejte si masáž

Není nic lepšího, než když o vás někdo pečuje. Proč si tedy nezpříjemnit odpoledne tím, že si zajdete na masáž? Ne všechny masáže jsou vhodné pro těhotné ženy, ale existují i takové, které si můžete s klidným svědomím i vědomím dopřát. Je to způsob, jak se na nějakou chvíli odreagovat, přijít na jiné myšlenky a k tomu všemu ještě odejít příjemně namasírovaná a uvolněná.

masáž

Těhotenská masáž vás příjemně uvolní a zrelaxuje. (foto: depositphotos)

Přečtěte si knihu

Nejedna maminka by vášnivé čtenářky varovala, že po narození miminka není tolik času na oblíbenou četbu. Pokud vás čtení baví, vyberte si nějakou zajímavou knihu a s chutí si ji přečtěte teď. Možná to bude na několik týdnů až měsíců vaše poslední kniha, kterou zhltnete doslova jedním dechem.

Zdroj: wikihow.com, baby-chick.com, bannerhealth.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co by měla obsahovat taška do porodnice?

5 tipů, jak před porodem přirozeně změkčit děložní čípek

Mohlo by se vám také líbit: