Co by měla obsahovat taška do porodnice?

od Michaela Romanová
0 komentář
taška

Jestliže už brzy očekáváte porod, mějte na paměti praktické věci, které ještě předtím zařídit. Jednou z nich je taška do porodnice, do které byste měla sbalit vše potřebné, co se v porodnici může hodit. Abyste na nic nezapomněla, sestavte si předem určitý seznam, podle kterého se poté hravě sbalíte.

Nezbytné doklady

Myslíte, že vám bude do porodnice stačit pouze kartička pojištěnce a občanský průkaz? Ovšem potřebujete i další dokumenty. Jedním z nich je těhotenský průkaz, dále pak prohlášení o jménu dítěte. Vezměte s sebou i oddací list. V případě, že nejste vdaná, potřebujete rodný list a souhlasné prohlášení rodičů o otcovství. Je to nezbytné pro možnost zapsání otce do rodného listu dítěte. Pomůže vám také při zařizování společného příjmení dítěte s otcem. Jestliže jste rozvedená, potřebujete s sebou i rozvodový list. Tyto dokumenty vám vystaví matrika.

K porodu

Abyste se cítila dobře při porodu, či spíše v předcházejícím období, pokud vás hospitalizují dříve, ať obsahuje vaše taška do porodnice následující věci. První z nich je volná košile do porodnice. Kousky s rozepínáním na hrudi vám navíc umožní položit si dítě hned po porodu na tělo. Praktické jsou také gumové přezůvky. Jestliže vás neláká nemocniční bufet, hodí se něco na zub a dostatek tekutin. Jestliže budete v nemocnici trávit více času, jistě pro zkrácení dlouhé chvíle oceníte knihu či sluchátka pro přehrávání hudby. Partnerovi by poté k porodu neměl chybět nabitý mobil či fotoaparát, pokud chcete mít vzpomínku na tuto událost.

Po porodu

Vzhledem k tomu, že po porodu si nějakou dobu v nemocnici pobudete, připravte se na ni. Sbalte si minimálně dvě košile s rozepínáním vpředu, které vám usnadní kojení. Hodí se také župan a dostatek pohodlných kalhotek. Chybět by vám neměly ani dvě kojící podprsenky a k nim vložky do podprsenky. Samozřejmě nezapomeňte ani na hygienické a kosmetické potřeby, kromě klasiky oceníte i hydratační krém na tělo i obličej a mast na popraskané bradavky. Hodit se vám budou dvě osušky, jeden menší ručník na prsa a jeden na obličej. Praktické jsou také přezůvky do sprchy. Samozřejmě nezapomeňte ani na léky, které pravidelně berete. Abyste se nenudila, opět si s sebou vezměte něco pro zábavu.

Pro miminko

V tašce do porodnice by samozřejmě neměly chybět ani věci pro miminko. Je dobré když si předem zjistíte, zda daná nemocnice nabízí erární oblečení pro novorozence. Ovšem vždy je dobré přinést si alespoň pár vlastních kousků. Nejlepší volbou je velikost 56-62. Chybět by ve výbavě neměly kojenecké košilky či bodýčka, svetřík, dupačky a ponožky. Potřebným doplňkem bývají také bavlněné rukavičky, aby se dítě nepoškrábalo. Při převozu z nemocnice se případně hodí také zavinovačka. Kromě oblečení budete potřebovat také balení plen, přebalovací podložky a tři látkové pleny. Pro hygienu pak žínku či neparfémované vlhčené ubrousky a dvě osušky. K tomu ještě dětský olejíček a krém na zadeček.

Na cestu domů

Při tom všem balení neopomeňte ani věci na cestu z porodnice. Tyto věci s sebou nutně nemusíte brát hned. Může vám je například dovézt partner až před odjezdem. Ale hlavně, ať je to pohodlné. Pro miminko je pak třeba ještě taška na přenesení či autosedačka. Rozhodně se hodí mít po ruce také fusak nebo deku.

Věcí, které budete potřebovat, je celá řada. Proto když vám bude sbalená taška do porodnice stát doma v chodbě se značným předstihem, nic tím nezkazíte. Díky tomu tak budete mít čas doplnit případné drobnosti, na které si po čase ještě vzpomenete. Tyto věci jsou však základem a pokud si nevíte rady, zeptejte se třeba kamarádky, která už rodila.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdo je připraven, není překvapen. Platí to i o porodu!

První dny po porodu

 

Mohlo by se vám také líbit: