Dlužné výživné? Poradíme, jak získat své peníze

od Michaela Romanová
0 komentář
výživné

Placení výživného bohužel mnohdy provází řada problémů. Za dlužné výživné lze označit jakoukoliv měsíční splátku, jejíž splatnost vypršela a peníze vám stále nepřišly. V takovém případě je nejlepší začít co nejrychleji jednat, abyste o peníze nepřišla.

Dlužné výživné

Dlužné výživné vzniká již po prvním měsíci, kdy jste nedostala domluvené peníze. Může se stát, že rodič pouze zapomněl, nebo došlo k nenadálým problémům, jestliže dosud poctivě výživné platil. Jestliže to však není tento případ, začněte jednat co nejdřív. Jakmile dluhy stále narůstají, je mnohem složitější najít východisko. Navíc je důležité vědět, že po třech letech může dojít k promlčení výživného. A po uplynutí této doby tedy pravděpodobně už peníze neuvidíte. Vždy proto v nejlepším jednejte okamžitě, jakmile dlužné výživné vzniklo.

Trestní oznámení

Jestliže řešíte problém s dlužným výživným, můžete podat na rodiče trestní oznámení, a to v případě, že ani část výživného nebyla zaplacena již tři a více měsíců. V takové situaci se obraťte na policii, která vám s řešením tohoto problému může pomoci.

Trestní oznámení se doporučuje podat opakovaně. Tedy každé tři měsíce, jestliže rodič stále nic nezaplatil. Počítejte však s tím, že se má jednat zejména o trest, ne přímo o řešení dlužného výživného. Kromě toho je tedy důležité zahájit rovněž exekuční vymáhání výživného či případně žádat o soudní výkon rozhodnutí. Díky tomu vzniká komplexní řešení problému.

Vymáhání výživného

Vzhledem k tomu, že po podání trestního oznámení se policie zabývá pouze tresty, nepočítejte s tím, že vám také zajistí dlužné peníze. Abyste měla šanci na získání dlužného výživného, je třeba zahájení exekučního řízení. Jak již bylo zmíněno. Kombinace případného trestu, a především exekučního řízení, by měla pomoci přimět dlužníka k zaplacení výživného.

V některých případech však ani tyto kroky ničemu nepomohou. Jestliže probíhá exekuční řízení, můžete současně podávat trestní oznámení, pokud byl spáchán nový trestný čin. Jedná se proto o náročný kolotoč, který je však nezbytností pro jeho vyřešení.

Komplexní řešení

Mnohdy bývá nejlepší volbou podat trestní oznámení a současně zahájit exekuční řízení. Jako nevýhoda se jeví uvěznění dlužníka, jelikož poté může exekuční vymáhání probíhat značně složitěji. Ani vězení však není důvodem, proč by rodič nemusel platit výživné. Jestliže totiž rodič bude ve vězení pracovat, vzhledem k exekučnímu řízení jsou mu peníze zabaveny a předány pro dítě.

Exekuční řízení se dokonce vyplatí i ve chvílích, kdy dlužník ve vězení nepracuje, anebo máte pocit, že exekuce stejně ničemu nepomůže. Zahájení řízení je ale ve všech případech velmi důležité, jelikož tak předejdete možnému promlčení výživného, a tak byste o všechny peníze přišla.

Soudní výkon

Kromě exekučního řízení se můžete rozhodnout také pro soudní výkon rozhodnutí. V takovém případě se oprávněný rodič obrací přímo na soud. Ten poté určí zabavení peněz či srážky ze mzdy. Tyto peníze jsou předány přímo rodiči. Tento proces má však také řadu nevýhod. Dobrou zprávou ale je, že se nemusíte rozhodovat mezi soudním výkonem a exekučním řízením, lze totiž využít obou možností najednou.

V případě, že vás trápí dlužné výživné, je vždy třeba řešení problému co nejdříve. Rozhodně to neodkládejte na jinou kolej a věřte, že zabývat se tím má smysl. Nabízí se různá řešení, přičemž trestní oznámení a exekuční řízení jsou nezbytností. Jestliže si nevíte rady, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám pomohou najít řešení problému a poradí vám s vybraným postupem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se dítě vyrovnává s rozvodem rodičů

Střídavá péče funguje jen za určitých podmínek

 

Mohlo by se vám také líbit: