Když dítě nechce jíst zeleninu. Jak ji do něj dostat?

od Michaela Romanová
0 komentář
nechce jíst

Spousta dětí má problém s ovocem a zeleninou, přitom ji často ani neochutnaly. Velikou roli však hraje u dětí vzhled dané zeleniny. Chyba, kterou většina rodičů dělá je, že dětem zeleninu nutí násilím, a tím u nich vytváří ještě větší odpor, takže dítě zkrátka nechce jíst zeleninu.

Odpor k zelenině pak může přetrvat až do dospělosti. Taky si dáte spíše jídlo, které vypadá lákavě na pohled a poté zjistíte, že je velice lahodné i chuťově. Takhle to funguje i u dětí – čím pěkněji a hravěji je jídlo nachystané, tím více ho zaujme. Proto zkuste našich pár rad, jak dítě naučit jíst zeleninu.

Dávejte dítěti zeleninu odmalička

Když začne vaše dítě experimentovat s jídlem a ochutnává různé dobroty, zkuste mezi ně zařadit i zeleninu a ovoce. Jak se totiž říká: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ – a opravdu tomu tak je. Proto svému dítěti zeleninu nenuťte, ale naučte ho ji jíst a mít rádo. Malé děti zaujme zelenina svou barevností, a proto ji zkoušejte zařadit do každodenního jídelníčku už od malička. Pak se vám tím spíš nestane, že nechce jíst zeleninu.

Můžete začít například s kašičkami z rozmixované zeleniny. Třeba s ovocem, aby to chutnalo sladce. Když narostou první zoubky, můžete dávat dětem zeleninu nakrájenou na kostičky nebo pásky, které jim zároveň uleví od bolesti růstu zoubků.

Nevzdávejte to a zkoušejte dál

I dospělým lidem občas nechutná nějaké jídlo nebo druh zeleniny či ovoce. Tak to může být i u vašeho dítěte. Ale nepleťte si to s tím, když je dítě vybíravé, to je veliký rozdíl. Pokud dáváte dítěti zeleninu už odmalička, sami uvidíte, jestli vám na ni reaguje pozitivně, či negativně. Než dítěti pokrm ze zeleniny podáte, sami ho ochutnejte.

Protože se může stát, že je jídlo bez chuti, a to by nechutnalo nikomu. Zkuste různě experimentovat a zeleninu kombinovat. Můžete do ní občas přidat i ovoce, které vám chuť mírně osladí. Je také dáno, že dítěti pokrm napoprvé nechutná, protože si na něho musí prostě zvyknout. Proto buďte trpěliví a jídlo zařazujte častěji. Pokud vám některou zeleninu odmítá, zkoušejte i jiné druhy, buďte kreativní.

Ať je to hravé a zajímavé

Každé dítě si rádo hraje a když je to navíc s jídlem, tak tomu žádné neodolá. Nakrájejte mu různé druhy zeleniny a poté začne teprve ta pravá zábava. Společně si můžete zkusit postavit domeček, panáčky, zvířátka nebo jiné motivy. Následně ochutnejte jednotlivé části.

V dnešní době existují i talířky, které jsou rozděleny na jednotlivá okýnka, kam vložíte nakrájenou zeleninu a třeba něco dobrého. Dítě si poté šipkou zatočí a na čem se mu zastaví, to musí sníst. Vždy můžete přidat i třeba nějakou sladkou dobrotu, která bude dítě ještě více motivovat.

Buďte kreativní

První dojem je důležitý pro každého z nás. Pro dítě hraje velkou roli barevnost a také vzhled jídla. Děti mají často problém, když vidí zelenou hromádku něčeho, co si neumí nikam zařadit. Tak je to ihned odradí, aniž by pokrm ochutnaly. Proto zkuste zeleninu aranžovat do dětských motivů. Vytvořte různé tvary a další motivy najdete i na internetu. Třeba jak udělat ze zeleniny zvířátka. Dítě to více láká pokrm ochutnat.

Vypěstujte si ji sami

Pokud jsou děti už větší, bývají rády v roli pomocníka. Pokud máte například záhonky, zkuste zapojit do práce i vaši ratolest. Možná se obáváte, že vám to zabere spoustu času, ale je to opravdu ten nejlepší způsob, jak u dítěte probudit zájem o zeleninu.

Společně si záhonky okopejte a odplevelte. Udělejte si jamky a zasaďte semínka. Choďte každý den kontrolovat, jestli už vám zelenina roste. Při dlouhém čekání, než zelenina vyroste, si můžete vytvořit například cedulky s tím, co jste zasadili a poté to přidat do záhonku. Když už jste se dočkali, společně ji zpracujte a uvařte si něco dobrého. Děti více cení to, co si samy vypěstují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Touží vaše dítě po zvířátku? Pořiďte mu oblovku.

Hra jako metoda a forma výchovy

Mohlo by se vám také líbit: