Touží vaše dítě po zvířátku? Pořiďte mu oblovku.

od Kachlíková
0 komentář

Pokud jste zatím o tomto nenáročném zvířátku ještě neslyšeli, můžete se seznámit. Achatina – česky oblovka je šnek, který pochází z Afriky a je největším suchozemským plžem na světě. V přírodě dorůstá až do velikosti 30cm, v chovech jsou asi o třetinu menší. Jestli se vám a vašim dětem šneci, se kterými se setkáte na zahradě nebo v lese líbí, bude u vás doma jistě velmi oblíbený.

Bydlení

Budete muset zakoupit terárium, nebo plastový box. Terárium vypadá lépe, dá se doplnit o papírovou tapetu a tak udělat šnečí bydlení skutečně dokonalé. Je ale poměrně křehké, zvláště pokud chcete šneka umístit do dětského pokojíku, mohlo by se rychle rozbít. Nevýhodou je i cena, je poměrně drahé.

Plastový box je dobrou náhradou. Je pro šneka stejně pohodlný, jako terárium. Výhodou je to, že do víka jednoduše uděláte větrání dle potřeby, je lehké, takže se dobře vymývá a přemísťuje.

Využíte se dá i velká pětilitrová sklenice, ale jen pro začátek, než šnek povysroste.

Velikost boxu záleží na velikosti šneka. Na 1 cm velikosti šneka připadá 1l prostoru.

Zařízení bydlení

Box vystelte podestýlkou – kokosová drť. Dále bude potřeba mistička s vodou do výše spodních tykadel šneka, aby se neutopil.

Zpříjemněte šnečkovi bydlení různými úkryty, postačí větší škeble nebo maličký květináček. Radost udělají i různé větvičky ovocných stromů, nebo mech. Vše musí být ale důkladně opláchnuto, očištěno. K čištění se může vše umístit na 1,5 minuty do mikrovlnky.

Kameny je lepší šnekům do terária nebo boxu nedávat. Můžou si o ně poranit ulitu.

Potrava

Oblovka není náročný tvor, spořádá toho spoustu. Můžete nabídnout jablko (bez jádřinců), okurku, salátové listy, kedlubnu, ředkvičku, také mléčné výrobky, jako třeba sýry, tvaroh, ale i těstoviny, vařené vajíčko…

Aby měl hezkou a zdravou ulitu, nepzapomeňte na sépiovou kost, kterou doplňuje vápník. Občas je dobré udělat přímo vápníkovou kašičku.

Jsou to noční zvířátka, proto je lepší krmit je večer, aby měla potravu čerstvou.

Pokud se pro oblovku rozhodnete, vězte, že si domů přinesete nenáročného tvorečka, který nesmrdí, nehlučí a zvládnou se o něj s vaší pomocí postarat už docela malé děti.

Mohlo by se vám také líbit: