Jak zvládnout nahromaděný stres?

od Jakub Wittka
0 komentář

Nezvládáte sebe samého, natož abyste se ještě starali o svého malého potomka? Jestli nevíte, jak z tohoto začarovaného kruhu ven, máme pro vás několik tipů, jak zvládnout pracovní a otcovský stres.

Zaručenou metodou, jak se uklidnit a vyplavit ze sebe stres, je dát děti na hlídání manželce, rodičům, či jiné zodpovědné osobě, a jít si do posilovny zacvičit. Nejenže se vyřádíte, ale také ze sebe během cvičení vyplavujete endorfiny, jinak také hormony štěstí. Ty mají pozitivní vliv na váš psychický stav, navíc si tréninkem utužíte tělo.

Vedle cvičení je také důležité mít správné stravovací návyky. Každý den zdravého muže by měl být prokládán pěti časovými úseky, které věnujeme právě jídlu. Snídaně by měla ideálně obsahovat 20% celkové denní spotřeby, dvě svačiny 10%, zbytek by měly tvořit hlavní jídla, přičemž jídlo musí být sestavováno individuálně podle vašich dispozic. Dlouhodobé dodržování stravovacích návyků vede nejen k lepší disciplíně sebe samého, ale také větší psychické uvolněnosti.

Stanovte si pevný čas, kdy budete chodit spát a kolik hodin spánkem strávíte. Podle odborníků by to mělo být ideálně sedm až osm hodin spánku denně. Je také dokázáno, že lidé, kteří chodí spát v přiměřenou dobu a dodržují délku spaní, jsou více odolní vůči stresu a okolním vlivům.

Adult business man with stress

Nedávejte si cíle, o kterých sami pochybujete, že je splníte, jinými slovy, myslete reálně. Existují výzkumy, které prokazují, že přemotivovaní lidé jsou v životě více stresováni, a to hlavně v důsledku toho, že nesplní cíle, které si předsevzali. Rada tedy zní – plánujte, ale s rozumem.

Je sice důležité myslet na rodinu a svoje bližní, jednou za čas ale není na škodu, když si uděláte nějakou maličkostí radost. V každém z nás je totiž ještě pořád ten malý kluk, který byl v sedmém nebi, když dostal od svých rodičů něco milého. Ideální je tedy, když jste ve stresu, skloubit příjemné s užitečným a zakoupit si například antistresovou hračku.

Pokud je vám stres v patách, jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, je uzavřít se do sebe. Proto komunikujte se svým okolím, a pokud vám ani to nepomůže utřídit si myšlenky, možná je na čase vyhledat,přece jen, odbornou pomoc.

Zásadní pravidlo, pokud chcete mít klidný rodinný život – práci nechávejte, pokud možno, co nejvíce v práci. A není to jen o tom, že necháte svůj notebook na pracovišti, zkuste tam nechat i svoje pracovní myšlenky. Jedním z největších problémů dnešní doby je totiž ten, že si lidé neumí odpočinout od své práce.

Najděte si koníček, u kterého si odpočinete od svých rodičovských a pracovních povinností. Nejčastějším relaxem bývá sport jako tenis či fotbal, záliba se však dá najít i v jiných činnostech, například ve čtení knih či sledováním vašich oblíbených filmů. Koníček, i když ne v pravém slova smyslu, může být i pravidelné posezení s přáteli.

Netradičním způsobem, jak zmírnit svůj vlastní stres, je pomoci jiným lidem řešit jejich vlastní problémy. Pokud jste jen trochu společenský tvor, každý cizí, vyřešený problém vás musí, zákonitě, potěšit také. Možná i v průběhu mimoděk naleznete způsob, jak se zbavit svého vlastního stresu.

Mohlo by se vám také líbit: