Nepříjemnosti, které se můžou objevit po porodu

od Kachlíková
0 komentář

Tak, budete to mít za sebou! Porod, i když bolestivý, ale pro každou ženu nezapomenutelný zážitek, ať už jste rodila přirozeně, nebo císařským řezem. Těžké a velké břicho bude pryč a vy si budete moct zase pohodlně zavázat boty, uvidíte své stehna ve stoje a bude vám tak lehce…

Bohužel, i po porodu řadu z žen čeká pár komplikací, které na několik dnů, týdnů až měsíců můžou zkomplikovat život a znepříjemnit krásné dny s novorozeným děťátkem. O některých si zde řekneme.

Zavinování dělohy

To nastává hned po porodu. Prvorodičky zavinování dělohy často vůbec nepocítí, možná jen lehké šimrání v břiše. Ženy, které rodí podruhé však můžou pociťovat velmi nepříjemné bolesti. Jsou přirovnávány k silným menstruačním bolestem. S četností těhotenství můžou být bolesti silnější. Kojení podporuje zavinování dělohy, takže už v porodnici, hned po porodu si kojením pomůžete k rychlejšímu zavinutí dělohy.

Hemeroidy

Řada žen je pozná už v těhotenství. Je to následek zácpy, která je v těhotenství velmi častá. Přispívá i tlak miminka, které v bříšku vytváří. Při samotném porodu může dojít kvytlačení kousku střeva, které se pak musí dostat zpět.

Hemeroidy se z velké části spraví pár dnů, týdnů po porodu. Pomoct může dubová kůra ve formě sedacích nálevů, nebo gelové masti. K dostání jsou i čípky a krémové masti, které dezinfikují a snižují citlivost.

Pokud by problémy přetrvávaly a docházelo ke krvácení při stolici, nebo k bolesti při chůzi, sezení, určitě vyhledejte lékaře. Pomoc je jednoduchá, tak proč snášet tu bolest. Lékaři jsou na řešení tohoto problému zvyklí, řeší ho denně a je to pro ně rutina. Nemusíte se tedy bát, ani stydět.

Nalité prsa

Než si s děťátkem najdete vlastní rytmus a upraví se laktace podle potřeb miminka, můžou se vám bolestivě nalévat prsa. Mléko musíte odstříkávat, aby vám v prsu nezatvrdlo, ale jen do pocitu úlevy. Velmi vám pomůže odsávačka mléka, stačí obyčejná ruční, kterou v lékárně seženete za cca 200,–Kč. Při bolesti použijte obklady ať už klasické, nebo z gelových polštářků, které zakoupíte také v lékárně, nebo zdravotních potřebách.

Pokud by došlo k zatvrdnutí mléka a nahmatáte tvrdé místo, rozmasírujte ho, mléko odstříkávejte navzdory bolesti, prso prohřejte horkou sprchou. Pokud se vám to nepodaří, musíte k lékaři!

Také si nakupte vložky do podprsenky. Než se laktace upraví, bude mléko samovolně vytékat a vy byste měla mokou nejen podprsenku, ale i tričko.

Únava, ospalost, vyčerpání

Z důvodu velkého vydání energie, ztráty krve a celkových hormonálních změn, které porod způsobí, některé maminky po porodu skutečně potřebují relax! Spěte s děťátkem, nepřemáhejte únavu, potřebujete načerpat spoustu sil nejen kvůli výkonu, který jste podala, ale i na dny, které budou ze začátku skutečně frmol. Je jedno, že nestíháte uklidit, uvařit, nalíčit se… Za měsíc, dva se všechno srovná. Ale ten měsíc, dva si rezervujte jen pro sebe, vaše dítě a hoďte za hlavu vše ostatní.

Mohlo by se vám také líbit: