Když dítě trpí zácpou: Problém s kakáním je čím dál častější

od Michaela Romanová
0 komentář
zácpou

Problémy se zácpou trápí stále více dětí, jak batolat, tak i dětí předškolního věku. Zácpu ovlivňuje mnoho faktorů. Může to být nesprávnou životosprávou, nedostatkem pohybu, ale také stresem či nějakými změnami. Co při zácpě dělat a nedělat, a co všechno ji může způsobit?

Tekutiny

Základem správného vyprazdňování je dostatečný příjem tekutin. Zaměřte se na to, aby vaše dítě mělo pravidelný pitný režim – voda a přírodní ovocné šťávy jsou v tomto případě nejvhodnější volbou. Na nějaký čas omezte mléko, které u někoho může zácpu vyvolat.

Pohyb

Je obecně známo, že děti by se měly prostě více hýbat. Jestliže vaše dítě trápí zácpa, dopřejte mu pravidelný pohyb. Pro ty lenivější můžete nastavit speciální cviky, které stimulují trávení.

Vláknina

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny napomáhají k lepšímu vyprazdňování se. Do jídelníčku svým dětem zařaďte jablka, švestky, hrušky, syrovou zeleninu a celozrnné tmavé pečivo – vyhněte se klasickým bílým rohlíkům, které zácpu podporují.

nočník

V žádném případě na dítě nespěchejte a nechte ho v klidu vykonat svoji potřebu. (foto: depositphotos)

Když „kakání“ bolí

Zácpa dokáže nadělat neplechu také kolem konečníku, kdy při příliš tuhé stolici může jeho okolí popraskat, nadělají se trhlinky. V tomto případě svému dítěti ulevíte obyčejnou vazelínou, která působí jako lubrikant. Natřete vazelínou okolí konečníku, tím předejdete komplikacím způsobeným zácpou.

Podpora

Zácpa má ve většině případů neblahý dopad i na psychiku dítěte. Dítě svou potřebu často zadržuje, břicho ho bolí, straní se. Nakonec to „kakání“ dopadne tak, že stolice skončí ve spodním prádle místo nočníku, navíc vše je doprovázeno bolestí a pláčem. Vyzkoušejte systém odměn, kdy za každé hovínko do nočníku nebo záchodu své dítě odměníte například nějakou samolepkou s jeho oblíbeným hrdinou nebo s ním podnikněte nějaký výlet.

Co při zácpě nedělat?
Nekřičte

V žádném případě své dítě nekárejte za to, že trpí zácpou. Uvědomte si, že pokud se dítě vyhýbá nočníku jako čert kříži, není to z toho důvodu, aby vás naštvalo nebo pouze z jeho rozmaru. Je to hlavně proto, že vyprazdňování má spojené s velmi nepříjemným procesem, kterému se snaží vyhnout.

Nespěchejte

Nechte své dítě sedět na nočníku, dokud se nevykaká. Lépe jej pozorujte a snažte se přijít na náznaky toho, že by chtělo na záchod. Jakmile zpozorujete, že se něco děje, můžete si s dítětem lehce zacvičit, aby se mu pohyby střev daly více do chodu. Následně ho posaďte na nočník a prostě čekejte. Rozhodně se ho neustále neptejte, kdy už bude hotové nebo jak dlouho mu to ještě bude trvat.

nočník

Zácpa je u dětí čím dál častější problém. (foto: depositphotos)

Nikdy ne silou

Někdy je na místě lehce zatlačit, aby šla stolice snáze ven. Ale při zácpě je lepší se tlačení vyhnout. Pokud stolice stále nepřichází, i když už bříško skutečně bolí, podejte dítěti sklenici vody nebo kousek ovoce, které stolici o něco poposune. Za další půl hodinku můžete opět zkusit na nočník.

Vyřaďte některé potraviny

Cukr, rafinované sacharidy, jako jsou bílé rohlíky, housky, chléb, těstoviny či rýže jsou potravinami, které zácpu podporují. Vyhýbejte se také banánům a mléčným výrobkům.

Proč je zácpa nebezpečná?

Potíže se zácpou má stále více dětí, především dětí ve věku 2-5 let. Jestliže vaše dítě trpí zácpou, která se neustále opakuje nebo dokonce přetrvává, rozhodně je na čase ji řešit. Při chronické zácpě totiž dochází k tomu, že se tělo nedokáže pořádně zbavit všech nepotřebných látek. Ty se pak hromadí v trávicím traktu a mohou způsobovat zdravotní komplikace jako jsou různé ekzémy, vyrážky, v horším případě může dojít k poškození střevní sliznice.

Se zácpou není radno si zahrávat, jakmile zpozorujete, že se u vašeho dítěte problém s vyprazdňováním objevuje stále častěji, vyhledejte pediatra.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chození na nočník je potřeba cvičit

Kdy a jak začít učit dítě chodit na nočník

 

Mohlo by se vám také líbit: