Spánek je základ. Osvojte si rituál, který zavést před tím, než dáte dítě spinkat

od Michaela Romanová
0 komentář
spánek

Nejen my dospělí, ale i děti někdy bojují s pravidelným a dobrým spánkem. Všichni čerství rodiče řeší, jak to udělat, aby se děťátku spalo dobře a nic jej nerušilo. Když dítě naspí málo, přibývá jen důvodů, proč se o zdravý spánek miminka zabývat. Často pak přijdeme k poznání, že dítěti pro zdravý a dobrý spánek chybí nějaký rituál, který by jej na něj správně připravilo.

Nejprve pár základních pravidel

Ideální doba, kdy dítě uložit ke spánku je od 20 do 22 hodin, což se však liší podle věku. Pokud dítě v této době neusne, postupně se jeho nervový systém začne vyčerpávat, což vede k podkopání imunity a celkového zdraví. Jakmile zaznamenáte únavu v chování dítěte, začněte s rituálem přípravy do postele. To by mělo probíhat každý večer v podobný čas.

Pamatujte na tři důležité složky

Je třeba si uvědomit, že pokud dítě náhle vytrhnete ze hry a pošlete ho do postele, nebude se moci rychle uklidnit a bude pro něj mnohem obtížnější usnout. Pravidelný čas, správná míra únavy a rituál jsou klíčové složky, které napomáhají ke zdravému spánku dítěte (a také vám napomohou dítě uspat). Snad není třeba připomínat, že pro zdravý spánek je žádoucí tma v pokoji.

Co může být rituál?

Klidná procházka na čerstvém vzduchu pár hodin před spaním pomůže vašemu batoleti dostat se do toho správného rozpoložení. Následná teplá bylinná nebo pěnová koupel jej pěkně uklidní, uvolní a naladí na zdravý spánek. Tuto aktivitu můžete doplnit i o tichou uklidňující hudbu. Následuje vydatná večeře, často představující kaši, která dítě příjemně zasytí. A pak už se můžete vrhnout na váš osobní a poslední rituál.

koupel

Koupel s těmi správnými bylinkami dítě příjemně uvolní a připraví na spánek. (foto: depositphotos)

Čtení před spaním

U mnoha rodičů je tímto rituálem právě čtení pohádek. Pokud jsou děti příliš malé, jedná se o obrázková leporela. Časem postupně rodiče přidávají více příběhu. Vše záleží na vás. Vy sami víte, u čeho vaše dítko vydrží a co jej zaujme. U nejmenších dětí se vyhněte vyprávění o strašidlech. Mělo by jít spíše o klasické pohádky, které známe z dětství a v nichž se ukrývají psychologické prvky, jež pomáhají dítěti rozklíčovat mezilidské vztahy a orientovat se ve vlastním vývoji. Proto nezapomeňte dítěti vyprávět o Karkulce, Perníkové chaloupce, Růžence, Sněhurce a dalších postavách.

Zpěv pohladí na duši

Zpívání ukolébavek je častěji vhodné pro předškoláky a úplně malé děti, ale vše je samozřejmě individuální. Pokud máte dobrý hudební sluch a znáte pěkné ukolébavky, neochuďte své miminko o potěšení z usínání za zpěvu rodiče. Nemělo by se jednat o písně s rychlou rytmikou, ty můžete zpívat během dne. Večer myslete na to, že se má dítě zklidnit a naladit se na spánek.

spánek

Pohádka nebo písnička před spaním dítě uklidní. (foto: depositphotos)

Úklid hraček

Formou rituálu může být dokonce i pomalý úklid hraček, jejich ukládání na svá místa. Díky ní se dítě bude moci navodit na spánek prostřednictvím interakce se svými plyšáky. Dovolte dítěti vzít si s sebou do postele jednoho z nich, zvláště pokud si všimnete, že v jeho společnosti dítě usíná rychleji a klidněji. Dítě si při tomto rituálu navykne udržovat v domácnosti pořádek a věci si po sobě uklízet alespoň na konci dne, což, až bude větší, jistě oceníte!

Rituály můžete kombinovat

Nemusíte samozřejmě používat jen jeden z rituálů, můžete večer provést všechny dohromady a klidně si přidat i další. Proč třeba nezahrnout do odchodu k postýlce to, že se dítě rozloučí se všemi členy domácnosti a popřeje jim dobrou noc? Uvidíte, že brzy začnete sami nacházet stále nové a nové věci, které budete chtít s dítětem opakovat. Rituálů by nemělo být příliš, ale pokud celá hodina před spánkem bude obsahovat činnosti, které jsou dítěti známé a pravidelně se opakují, docílíte toho, že dítě samo bude vyžadovat v daný čas jít do postýlky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak dětem jednoduše ulevit od prdíků a plynatosti?

Noční děsy mohou potrápit děti i rodiče. Co dělat, když se objeví?

 

Mohlo by se vám také líbit: