Prádlo bez zápachu a skvrn aneb tajné zbraně každé mámy

od Kristýna Ullrich
0 komentář
prádlo

Také patříte mezi ty, které doufají, že jakmile hodí prádlo do pračky, přidají drahý prací prášek, ještě dražší aviváž, tak výsledkem bude dokonale vyprané voňavé prádlo bez jakéhokoliv zápachu? Bohužel, musíme vás zklamat, takhle to skutečně nefunguje. Na skvrny a zápach se musí chytře. Jak? Poradíme vám prostřednictvím následujících tipů.

Jedlá soda nebo kypřicí prášek do pečiva

Soda je nepostradatelným pomocníkem jak v kuchyni, tak také při úklidu. Přidejte půl hrnku jedlé sody současně s pracím prostředkem do pračky a uvidíte, že tento malý trik dokáže doslova zázraky. Prádlo bude po vytažení z pračky nejen čisté, ale také svěží a voňavé – přesně podle našich představ.

Ústní voda

Dalším domácím „deodorantem“ nejen pro náš dech, ale také pro naše prádlo, je ústní voda. Používejte však takovou, která neobsahuje cukr a je na bázi alkoholu. Půl hrnku ústní vody nalijte do pračky k hlavnímu pracímu programu, tímto kouzlem se tak zbavíte nepříjemného zápachu potu, který se umí držet zejména na sportovních tričkách v podpaží.

Bílý ocet

Stejně jako soda, tak i bílý ocet je při úklidu mocnou zbraní. Půl hrnku bílého octa nalijte do přihrádky, která je určená pro aviváž, těsně před posledním mácháním. Nejen, že se pračka zbaví všemožných usazenin ze zbytků pracích prostředků, ale prádlo bude zářivé a svěží.

prádlo

Prádlo osvěží a ovoní jedlá soda nebo ocet. (foto: depositphotos)

Citronová šťáva

Nevíte si rady, jak se zbavit některých odolných skvrn na vašem oblečení? Snadno, pomocí citronové šťávy. Tu nakapejte na skvrnu a nechte působit. Následně prádlo vyperte tak, jak jste zvyklí. Dávejte si v tomto případě ale pozor na barevné prádlo, které může kyselá šťáva vybělit.

Alkohol

Na skvrny od inkoustu, barviček nebo barevných fix vám pomůže alkohol. Ten do skvrny vetřete a nechte působit. Poté oblečení opláchněte pod tekoucí vodou a vyperte v pračce.

Jar na nádobí

Ani skvrny od oleje nemusí znamenat konec vašemu oblečení. Pamatujte si, že jakmile se vám stane nehoda s olejem, na skvrnu kápněte malé množství jaru na nádobí a prádlo vyperte v pračce.

Sůl

Asi nejuniverzálnějším prostředkem, co se týká snahy zbavit se skvrn, je použití soli. Nechte větší množství soli rozpustit ve vodě, do které pak namočte oblečení se skvrnami. Pak už ho stačí vyprat. Pro silně mastné skvrny nasypte sůl přímo na postižené místo, sůl mastnotu absorbuje, což výrazně ovlivní výsledek následného praní.

praní

Kromě prádla musíte pečovat i o svoji pračku. (foto: depositphotos)

Jak předejít špatnému praní?

Aby bylo prádlo vždy voňavé a čisté, je také důležité se starat o pračku.

  • Asi největší chybou je nechat prádlo v pračce nějakou dobu po jeho vyprání. Prádlo je mokré, namačkané na sobě, tudíž nemůžete očekávat nic jiného než nepříjemný zatuchlý zápach.
  • Dvířka od pračky je potřeba nechávat co nejvíce otevřená, předejdete tak nežádoucímu zatuchlému zápachu.
  • Kamenem úrazu jsou také nízké teploty, při nichž se špatně rozpouští prací prostředky. Výsledkem je opět nepříjemný zápach, nikoli svěží vůně prádla.
  • „Kdo šetří, má za tři” se říká, ovšem to neplatí pro přeplněné pračky. Spousta prádla se nejen dobře nevypere, ale také zatuchne.
  • Pračku je také třeba pravidelně čistit. Naučte se ji po praní celou vyčistit. Zaměřte se na gumové těsnění, kde se usazuje spousta nečistot. Postačí vám roztok octa a vody, kterým vnitřek pračky vymyjete. Nezapomeňte ani na nádržku na prací prášek a aviváž.
  • Jestliže víte, že vaše voda je příliš tvrdá, rozhodně sáhněte po nějakém změkčovači. Ochráníte tak topné těleso před nánosem vodního kamene.

Věříme, že vám byl tento článek inspirativním přínosem. A jakým pracím prostředkům dáváte přednost vy? Raději sáhnete do přírody, nebo dáte přednost produktům z drogerie?

Autor: Michaela Romanová

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Látkové pleny: Víte, jak s nimi správně zacházet?

Jaké povlečení děti milují? Prozradíme vám, čím jim zaručeně uděláte radost

Mohlo by se vám také líbit: