Látkové pleny: Víte, jak s nimi správně zacházet?

od Michaela Romanová
0 komentář
látkové pleny

Látkové pleny jsou skvělou volbou, pokud se chcete vyhnout jednorázovým plenkám. Šetříte tak přírodu od dalšího jednorázového odpadu a dítě zároveň balíte do přírodních materiálů. V nabídce už však rozhodně nenajdete pouze klasické čtvercové látkové pleny, volit můžete hned mezi několika typy. Vyberte ten pravý, který vám i dítěti bude vyhovovat.

Čtvercové látkové pleny

Tento typ plen je stálou klasikou, která se používá už opravdu dlouhou dobu. Oceníte je zejména, pokud hledáte finančně nenáročné řešení. Čtvercové pleny lze skládat na několik způsobů dle toho, který vám přijde nejlepší. Pro praktičtější přichycení pleny se hodí speciální sponky, ovšem obejít se lze i bez nich. K těmto látkovým plenám by vám neměly chybět ještě svrchní nepromokavé kalhotky. Kromě toho se vám později budou hodit také vkládací pleny, které zvýší savost. K tomu můžete využít další čtvercovou plenu, anebo speciální vkládačky v krátké či dlouhé variantě.

All in 2

All in 2 systém, zkráceně označován také jako AI2 či SIO, je poměrně specifický. Skládá se totiž z několika různých kalhotek, většinou se jedná o tři až pět kousků. U těch je vyžadované praní zhruba jednou za dva až tři týdny, tedy v případě, že neprosáknou a není tak třeba vyprat je dříve. Pro běžnou údržbu stačí tyto plenky pouze vyvětrat. Jedná se totiž o svrchní vrstvu, ke které je třeba pořídit vkládací pleny.

I zde jsou vhodné vkládačky, které spolehlivě nasají tekutinu. Tyto vkládačky bývají oboustranné – na jedné straně je příjemný flís, který se hodí zejména pro nejmenší děti, jelikož je udrží v suchu. Na druhé straně vkládačky je pak bambusové froté, které je ceněné hlavně pro svou skvělou schopnost sát, hodí se tak zejména pro chlapečky, kteří většinou čurají více. AI2 plenky jsou univerzální, jejich velikost si přizpůsobíte cvočky, vkládací pleny pak lze přeložit.

AIO plenky

Pokud hledáte nejjednodušší řešení, pak si zamilujete plenky AIO. Dostupné jsou ve flísové variantě, která se hodí pro novorozence s citlivou pokožkou, udrží je totiž v suchu. Ani v noci se tak nemusíte bát, že by dítě pociťovalo diskomfort. Druhou možností jsou bambusové plenky, které spolehlivě sají, ovšem neposkytují takový komfort.

Dítě v ní totiž cítí vlhkost. Hodí se tak spíše pro děti, které se učí na nočník, anebo pokud potřebujete plenku, která pojme mnoho tekutiny. I do tohoto typu plenky jsou nezbytné vkládačky, přičemž vložit jich můžete hned několik podle potřeby. Najdete tak ideální řešení pro své dítě.

pleny

Látkové pleny ve svém vývoji hodně pokročily. (foto: 123RF)

Přebalování

Četnost přebalování látkových plen se může značně lišit. Je však třeba počítat s tím, že v začátcích budete přebalovat opravdu často. U nejmenších miminek počítejte s přebalováním zhruba osmkrát denně, rozhodně to však může být i častěji. Postupem času pomalu potřeba přebalování upadá, dostanete se tak zhruba na šest přebalení za den.

Dle toho je třeba pořizovat výbavu. Počítejte s tím, že potřebovat budete kolem 25 plen pro jednotlivé přebalení. Jestliže vám však nevadí každodenní praní a máte doma sušičku, pak plenek může být i méně.

Údržba

Látkové pleny a jejich údržba dá občas zabrat, není to totiž tak jednoduché jako vyhodit použitou jednorázovou plenu do koše. Nejprve je vždy třeba plenu očistit od těch největších nečistot. Poté ji můžete vložit rovnou do pračky, či případně koše na použité pleny.

Praktickým řešením pro skladování plen je uzavíratelný koš, do kterého vložíte síťku. Pod tu pak na dno koše kápněte pár kapek esenciálního oleje, předejdete tak nepříjemnému zápachu. Látkové pleny perte vždy na 60 °C ideálně na dlouhý program. Nepoužívejte aviváž, vkládací plenky lze sušit v sušičce, nikoliv však svrchní kalhotky.

Při používání látkových plen je třeba získat praxi. Jakmile si totiž na celý proces zvyknete, bude se vám to zdát jako hračka. Začátky však mohou být složité, obrňte se proto trpělivostí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Látkové versus jednorázové pleny

Přebalování dítěte na cestách

 

Mohlo by se vám také líbit: