Látkové versus jednorázové pleny

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Před čtvrt stoletím neměly matky jinou možnost, než používat pro děti látkové pleny. Dnes je již doba jiná a supermarkety jsou plné plen jednorázových, které rodičům výrazně usnadňují proces přebalování. Přesto některé matky se i dnes raději přiklánějí k plenám látkovým. Proč? A jaké jsou výhody i nevýhody obou variant?

Co nabízejí jednorázové plenky

Jednorázové plenky vám nepochybně ušetří spoustu práce. Nemusíte nic předpírat, prát či žehlit. Navíc nemusíte nikde (zejména na cestách) skladovat znečištěné plenky, což je pohodlnější a příjemnější. Kvalitní plenky zajišťují ale komfort i pro dítě, které i poté co se vyčůrá, je stále zabaleno v suché plence. Jednorázové plenky dovedou pojmout větší množství tekutiny, takže vydrží déle, aniž byste dítě přebalovali. Navíc trh nabízí nepřeberné množství velikostí i druhů jednorázových plen, od speciálních plenek s vyšší savostí, až po plenky pro citlivou a jemnou pokožku.

V čem jsou lepší plenky látkové

Látkové pleny jsou jednoznačně ekologičtější. Nedovedete si ani představit, jaké množství jednorázových plen spotřebuje jedno dítě a kolik místa tyto pleny zaberou na nejbližší skládce. Naopak pleny látkové zkrátka vyperete a použijete nanovo, takže odpad je nulový. Tato varianta navíc znamená i finanční úsporu. Do látkových plenek investujete jednou a pak již jen perete. Použijete-li navíc plenky i pro další děti, je úspora přímo obrovská.

V látkové plence se dítě navíc ihned po vyčůrání cítí mokré, což vůbec nezní jako výhoda, ale opak může být pravdou. Větší děti se totiž ve snaze vyhnout se pocitu mokra údajně rychleji naučí chodit na nočník.

Mohlo by se vám také líbit: