Potničky děti trápí častěji než dospělé. Jak s nimi úspěšně bojovat?

od Michaela Romanová
0 komentář
potničky

Mezi první zdravotní problémy novorozených miminek patří potničky, tedy červená vyrážka, která často v maminkách vyvolává obavy a zděšení. Nemusíte se ničeho bát, potničky zmizí tak rychle, jak se objeví, a to především díky správné péči. Poradíme vám, jak se potničkám vyhnout a jak se jich také rychle zbavit.

Jak vypadají potničky?

Potničky jsou malé červené vyrážky svědící povahy, které se postupně naplňují tekutinou. Nejsou infekční, proto se nemusíte obávat toho, že by vaše novorozené miminko nakazilo jeho sourozence. Na potničky trpí zejména malá miminka, a to z toho důvodu, že jim ještě správně nefunguje termoregulace. Jakmile jsou potní žlázy zablokované a pot nemá z pokožky jak unikat, dojde k přehřátí a následnému zapaření. Mezi nejpostiženější oblasti tak patří záhyby kůže, krk, záda, zátylek i obličej.

Co je příčinou potniček?

Potničky jsou následkem přehřátí a zapaření. Na co se zaměřit, abyste zamezili jejich výskytu?

Nesprávné oblečení

Není zas až tak jednoduché správně obléknout miminko, zvláště ne v chladnějším období. Kromě toho je rozdíl oblékat tak malého človíčka, který proleží celou procházku v kočárku, oproti nám dospělým, kteří jsme neustále v pohybu. Často se tak stává, že miminku chceme dopřát, proto ho vybavíme jednou či dvěma vrstvami navíc a problém je hned na světě. Pamatujte si, že oblečení by mělo být hlavně prodyšné, nemělo by být až moc na těle upnuté, volte spíše přírodní materiály, jako je bavlna.

Plenky

Jsou maminky, které to s přebalováním přehání, jsou i takové, které si s tím vůbec nelámou hlavu. Ať už používáte plenky jednorázové, nebo látkové, myslete na jejich pravidelnou výměnu. Ani vám by nebylo příjemné celé dopoledne strávit v nacucané mokré pleně, a i když reklama slibuje dlouhodobé pohodlí, ta tekutina tam stále je. Jakmile to hned bude možné, nechávejte své dítě během dne i bez plen, aby jeho pokožka mohla dýchat.

Hygiena

Na to, zda dítě koupat či sprchovat každý den, má každý svůj vlastní názor. V tomto případě zkuste zapojit selský rozum. Pokud jsou venku teploty, kdy i vy máte problém s pocením, je dobré miminko vykoupat. V zimním období jej alespoň každý den otřete vlhkou žínkou, především intimní partie, které jsou neustále zabalené v pleně. Důležité také je, abyste dítě řádně po koupeli osušili – mohlo by dojít k zapaření. Nezapomínejte také používat dětskou kosmetiku, jako jsou nejrůznější krémy, olejíčky či mastičky.

Onemocnění

Potničky se také objevují s příchodem horečky. Tělo je během horečky už tak přehřáté, proto by místnost neměla být přetopená a také by dítě nemělo ležet pod tlustou duchnou.

vyrážka

Malé děti často trpí na kožní problémy. (foto: depositphotos)

Jak se potniček zbavit co nejdříve?

Prvním záchranným pomocníkem jsou masti typu Sudocrem nebo Bepanthen. Skvělá je také zinková mast, dětský pudr či jedlá sůl, kterou můžete přidat do koupele. Pokožku dítěte také zklidní odvar z dubové kůry, ovesných vloček nebo černého čaje.

Pokožka dítěte by měla co nejvíce dýchat, proto dítě oblékejte do volnějšího oblečení z přírodních materiálů. Nezapomínejte ani na správné ložní prádlo, taktéž z přírodních materiálů, jako je především bavlna. Rozhodně nepoužívejte materiály umělé. Vyhněte se také přímému slunci, které by potničky ještě více podráždilo. Ideální domácí teplota by měla být v rozmezí 21–24 stupňů, v noci 18 stupňů. Samozřejmostí je také pravidelné větrání (pozor na průvan) a pitný režim.

Jestliže potničky do 2-3 dnů nezmizí, vyhledejte lékaře. Vyrážka se totiž může rozšířit na jiné části těla, může bolet, praskat, a dokonce se může objevit i teplota. V takovém případě je přímo žádoucí vyšetření odborníkem, který sám usoudí správnou léčbu, kromě toho se vyhnete i případné infekci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Když vaše miminko trápí opruzeniny: Jak pečovat o jemnou dětskou pokožku?

8 tipů, jak si užít devátý měsíc těhotenství, i když je to náročné

 

Mohlo by se vám také líbit: