Když vaše miminko trápí opruzeniny: Jak pečovat o jemnou dětskou pokožku?

od Michaela Romanová
0 komentář
opruzeniny

Pokožka dítěte je velice delikátní záležitost. Každá prvorodička se setkává s informací, jak je dětská pokožka jemná a tenká. Spolu s tím se každá maminka dozví, že děťátko mohou občas trápit opruzeniny. To se poté odráží na výběru pracího prášku, kvality kupovaného oblečení a tak dále. Snažíme se jim vyhnout sebevíc, ale u každého miminka se aspoň na čas objeví. Co k nim přispívá a jak jim předejít?

Výskyt opruzenin vás nejspíš nemine

Jak bylo řečeno výše, každá matka čelila takovému problému, jako je plenková vyrážka u novorozence. Dokonce se stává, že se někteří rodiče opruzenin u miminka za žádnou cenu nemohou zbavit, ačkoliv se snaží sebevíc. Oblíbená místa pro vyrážku z plen jsou přirozené záhyby kůže, a hlavně v oblasti řitního otvoru. Méně často, avšak může se to stát, se opruzeniny objeví v záhybech za ušima či na spodní části břicha. My se však zaměříme především na vyrážku, která se objevuje ve spodních partiích.

Co k opruzeninám často vede

Abyste věděli, jak s tímto nepřítelem bojovat, je dobré vědět, co vůbec ke vzniku opruzenin přispívá. Nejčastěji se plenková vyrážka vyskytuje u novorozenců a dětí v prvním roce života z následujících důvodů:

  • plena není dostatečně kvalitní
  • dlouhý pobyt v plence (zvláště pokud je pomočená)
  • opomnění dítě přebalit, když je pokakané
  • minimum doby, kdy je zadeček bez plenky „na vzduchu“
  • nesnášenlivost na prášek používaný k praní dětského oblečení
  • sklon k alergickým reakcím
  • nesprávná výživa matky během kojení, která může vést k časté stolici
  • pH stolice je někdy kyselejší, což vede k ještě většímu podráždění pokožky
přebalování

Přebalování má na vznik opruzenin velký vliv. (foto: depositphotos)

Jak s opruzeninami bojovat

Když nastane fáze zarudnutí, je možné léčit vyrážku pouze úpravou hygieny. Plenky by se měly často měnit, dítě by nemělo zůstat mokré. Po každé výměně plenky nezapomeňte miminko umýt. Nevyužívejte ale vlhčené ubrousky, raději preferujte vodu z kohoutku a dětské mýdlo. Po koupání nechte dítě 5-10 minut nahé, aby byly záhyby dobře vysušené.

Ve druhé fázi, kdy vyrážka nemizí a je výraznější, je třeba ošetřit místo vhodným krémem proti opruzeninám. V lékárně či u pediatra vám nabídnou aspoň dvě nejčastější značky. Je dobré si ozkoušet, která z nich u vašeho miminka zabere. Není totiž pravidlem, že by jedna mastička fungovala u každého dítěte.

Kdy si dát pozor

Je ideální, pokud k léčbě opruzenin přistoupíte zodpovědně hned na začátku. Tedy nejenže místo potíráte mastí, ale dbáte i na ostatní aspekty, které k výskytu opruzenin vedou. Proto dítě často mějte bez plenky a často jej přebalujte. Pokud jste po dobu pár dnů používali jeden krém, který nezafungoval, zkuste jiný. Pokud vyrážka nemizí ani po několika dnech (zhruba do týdne), naopak se horší, je lepší jednat. Nebojte se v takovém případě navštívit odborníka, kterým může být váš pediatr nebo dermatolog. Pokud se k lékaři dostat nemůžete, nepohrdněte pomocí, kterou vám mohou poskytnout v lékárně.

Jak to dělají některé maminky

Ačkoliv se může ve výsledku zdát, že jde o problém velmi nepatrný, je dobré ho řešit. Vaše dítě bude v plence od narození zhruba do věku dvou a půl let, je tedy žádoucí dělat vše tak, abyste období opruzenin minimalizovali. Někteří rodiče právě z tohoto důvodu přistupují k látkovým plenám, které jsou vzdušnější a dodávají pokožce potřebné větrání. Látkové pleny s sebou nesou pověru, že jsou příliš náročné na práci. V dnešní době praček a sušiček však rodiče udávají, že na tom nic není. Děti v látkových plenkách opravdu tolik netrpí na opruzeniny a rodiče nemusejí tyto problémy tolik řešit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Látkové pleny: Víte, jak s nimi správně zacházet?

Přebalování – to nejsou jen pleny

 

Mohlo by se vám také líbit: