Co vše pro dítě představuje nebezpečí a jak vybudovat bezpečný domov

od Michaela Romanová
0 komentář
nebezpečí

Čekáte miminko anebo máte už starší dítko? Zabezpečte svoji domácnost tak, aby se mu nic nestalo. Ať bydlíte v bytě či domě, všude číhá na děti nebezpečí, jelikož jsou zvídavé a neustále objevují nové věci.

Je těžké si uvědomit, co všechno může vaše dítě ohrozit. Může to být úplná maličkost, která by vás ani nenapadla, nebo na druhou stranu veliká věc, která je úplně jasná. Zamyslete se jednotlivě nad každou místností a zkuste se vcítit do malého dítěte. To vám pomůže si uvědomit, kde by mohlo nebezpečí číhat. Můžeme vám nabídnout pár rad, jak vašemu dítěti zaručit dostatek bezpečí ve vaší domácnosti.

Rožky a vysoký nábytek

Rohy nábytku jsou velice nebezpečné jak pro dítě, tak i dospělého člověka. U dítěte je to horší, jelikož nábytek je většinou stejně vysoký jako dítě, nebo může být i větší. Proto hrozí větší úrazovost, když dítě poletuje po místnosti a například zakopne. Každý roh je v téhle situaci velice nebezpečný.

Tomuhle chce určitě každý rodič předejít. Proto je velice výhodné vybírat nábytek se zaoblenými rohy, který vám zajistí bezpečí dítěte na několik let dopředu. Pokud ovšem máte nábytek s ostrými rohy, existuje spousta vychytávek, jako například rožky v různých barevných odstínech či tvarech.

schody

Rovněž nezabezpečené schody představují pro dítě nebezpečí. (foto: depositphotos)

Nejvíce nebezpečí hrozí v kuchyni

Tohle vás zřejmě nepřekvapí, když si představíte vysokou kuchyňskou linku se spousty šuplíků a skříněk, které mají ostré rohy anebo hrozí přivření prstíku či ruky. V té spoustě šuplíků je ještě více zajímavých věcí, které dítě lákají. Vidí svoji maminku vařit a chtějí si to taky zkusit. V šuplících se často také objevují ostré věci, jako například nože, vidličky a různá napichovátka.

Proto si buď zkuste přeorganizovat kuchyň, aby dítě na nebezpečné předměty nedosáhlo, anebo můžete zkusit dětské pojistky, které se dají připevnit jak na šuplíky, tak i skříně. Děti díky tomu nebudou moci otevřít ani šuplík, ani skříň.

Myslíte si, že jste předešli veškerému nebezpečí? Jste na omylu. V kuchyni je i mnoho dalších nebezpečných věcí. Spousta z vás uklízí různé čisticí přípravky pod dřez, kde se dítě jednoduše dostane.

Nikdo by si určitě nepřál, aby jejich dítě ochutnalo některou z lahviček. Proto si čisticí prostředky ukliďte na určitou dobu na jiné a bezpečné místo. Při vaření bohužel nemůžete použít nějakou vychytávku, ale důležité je, abyste zabránili dítěti se přibližovat k rozehřátému sporáku či troubě. Proto je zkuste buď zapojit do vaření na bezpečném místě, nebo jim najděte jiné místo na hraní.

Rostliny

Každá žena chce mít svoje bydlení krásně zařízené. Proto bývá v domácnosti spousta květin, které dělají domov domovem. Ale dejte si veliký pozor, jaké rostliny doma máte. Děti nejenom rády zkoumají, ale taky velice a často různé věci ochutnávají. Zkuste si o rostlinách, které doma pěstujete, zjistit potřebné informace a radši je vyměňte za méně nebezpečné.

Věci v prostoru

Veliký pozor si dávejte na věci, které vám stojí volně v koutech místností. Časté bývají různé sochy, květiny ve vysokých květináčích, světla, lucerny a jiné. Tyhle prvky mohou být pro vaše dítě velice nebezpečné. Když se děti naučí chodit, často si totiž dopomáhají opřením se o něco. Proto si dávejte pozor, aby na sebe dítě danou věc nepřevrátilo. Ta se může rozbít a způsobit dítěti veliká poranění.

Zásuvky jsou častým lákadlem

Zásuvky – pro dospělého obyčejná věc, ale pro dítě velice atraktivní a neobvyklá. Děti velice rády strkají prsty do všeho, co se jim namane, a tak tomu je i u zásuvek. A když do nich nestrkají právě své prsty, tak různé věci. Pořiďte si do nich ochranné krytky, které dítěti budou bránit ve strkání předmětu do elektřiny.

zásuvka

Zásuvky jsou pro malé děti obzvlášť lákavé. (foto: depositphotos)

Na co dalšího si dávat pozor:

  • klíče ve dveřích
  • schodiště
  • balkon
  • otevřená okna či dveře
  • elektrické spotřebiče
  • zápalky a zapalovače
  • zapálené svíčky
  • horké věci
  • léky
  • skleněné předměty

Zajistěte, ať je vaše děťátko v bezpečí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zabezpečit domácnost, když dítě začíná chodit?

Chraňte děti před popálením nejen při pečení

Mohlo by se vám také líbit: